28. prosince 2010 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prestige, Igráček či Koh-i-noor letí. Tradičním českým značkám se dařilo

Igráček, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igráček, ilustrační foto | foto: ČTK

Legendární hračka, která se v létě vrátila na trh, tenisky v retro stylu či pastelky, které stále užívají školáci, to jsou produkty českých firem, kterým se v letošním roce skvěle dařilo. Mezi ty, které naopak propadly, se pak řadí jedna z nejstarších světových automobilek a výrobce společenských oděvů.

Tradiční české firmy, kterým se dařilo 

Boty Prestige, české tenisky

prestigeKdyž se řekne Prestige, většina lidí si vybaví klasickou, ale ne příliš módní obuv. To ale jejich zlínský výrobce, podnik Moleda, začal měnit a nabírá nový dech. Na jaře firma oslavila výrobu miliontého páru prestižek a přišla na trh s řadou novinek, kterými chce získat víc mladých zákazníků. Na ty je zaměřena například možnost nechat si vyrobit originální botu podle vlastního návrhu.

Botas, retro styl slaví úspěch

botas

Skutečský výrobce sportovní obuvi Botas vsadil na retro styl a slaví úspěchy. Barevné botasky našly své příznivce a překonaly v prodejích očekávání. Tvůrci nových modelů získali za botasky i několik ocenění za design. Firma v tomto směru pokračuje dál a přichází na trh s novými provedeními botasek. Letos se navíc společnost dostala do žebříčku ankety 100 nejobdivovanějších firem České republiky za rok 2009.

Panáček Igráček, legenda, jejíž výrobu Efko obnovilo v létě

Igráček, ilustrační fotoNa trh se letos vrátila legendární plastová postavička Igráčka, se kterou si české děti hrály už od roku 1976. Výrobu Igráčka obnovil v létě producent hraček Efko z Nového Veselí. Uvedení legendární postavičky na trh se podle společnosti povedlo a Efko tak dokončilo tříletý projekt na obnovení této figurky. Pro Efko je letošek díky tomuto kroku zlomovým rokem.

FAB, proslulá značka zámků a klíčů

Fab

TrioVing, Ruko nebo Assa – to jsou názvy, za kterými se skrývají výrobky z trutnovské továrny FAB, která vyrábí zámky. Značka FAB, kterou nyní ovládá největší světový výrobce zámků Assa Abloy, má za sebou podle ředitele české části Přemysla Kosa pozitivní rok. Na příští rok přitom chystá nové produkty a chce zvýšit svůj podíl na těch segmentech trhu, kde dosud byla silnější její konkurence.

Sporten, firma, která vyrábí lyže i pod značkami svých odběratelů

sportenLyže Sporten (dříve Artis) by si někteří čeští lyžaři nekoupili, raději sáhnou například po Rossignolech. Ale často může jít právě o výrobek z produkce novoměstského výrobce lyží Sporten. Ten vyrábí 70 procent lyží pod jinými značkami svých odběratelů, jako je například Alpina, Decathlon, K2 či Rossignol. Důležitější, než pod jakou značkou víc prodají, je podle vedení Sportenu to, že letos opět začaly přibývat zakázky.

Avia- tuzemský výrobce nákladních automobilů, který zvýšil svou produkci o 60% za rok

avia

Tuzemský výrobce nákladních aut Avia letos zvýšil produkci svých vozidel o 60 procent. Před rokem přitom firma prodala nejméně vozů ve své novodobé historii. Prodej svých aut letos Avia odstartovala na několika významných světových trzích, především v Rusku. Na rozvoji má velký podíl prodej vozů pod značkou mateřské společnosti Ashok Leyland na důležitých trzích Středního východu.

Veba, luxusní textil

vebaTextilní společnost Veba Broumov má za sebou rok, který označuje za jeden z nejúspěšnějších ve své historii. A to přesto, že její tržby poklesly v roce 2010 zhruba o pětinu. Oproti tomu ale textilce rostl podíl na rozhodujících trzích a také zisk bude vyšší než podle plánu. Firma čeká, že příští rok bude z pohledu tržeb zhruba o deset procent úspěšnější než letošek, v loňském roce dosáhla Veba zisku 109 milionů korun.

Pastelky a tužky Koh-i-noor, pomůcky každého školáka

koh-i-noor

Skupina Koh-i-noor, která slučuje podniky zabývající se mimo jiné výrobou a prodejem zdravotnického materiálu a strojírenstvím, letos překročí hospodářský výsledek z roku 2008, který nebyl tolik poznamenán recesí. Skupina letos koupila českobudějovickou polikliniku a hotel ve Frymburku. Nejznámější společností holdingu je Koh-i-noor Hardtmuth, který plánuje postavit nový závod v Brazílii.

Eta, pomocník v každé domácnosti

eta

Výrobce elektrospotřebičů ETA má za sebou druhý rok růstu poté, co v roce 2008 měla stomilionovou ztrátu. Letos se podnik měl dostat už do černých čísel. Firma čeká, že příští rok dojde k mírnému oživení trhu malých domácích spotřebičů a plánuje nabírání nových zaměstnanců. Společnost ETA plánuje rozšíření své sítě v menších tuzemských městech a kromě České republiky a Slovenska se podnik chce víc zaměřit také na export.

Čeští outsideři letošního roku

OP Prostějov

op prostějov

Tradiční tuzemský výrobce oděvů OP Prostějov v letošním roce definitivně vypnul své šicí stroje. Zadlužená firma upadla v květnu do konkurzu a v září definitivně ukončila poslední sériovou výrobu. Na začátku prosince ovšem rozhodnutí soudu konkurz a rozprodej majetku firmy zastavil a podnik se zatím vrátil do fáze reorganizace. V současné době firma vyrábí již jen takzvané měřenky, tedy oblečení na míru.

Tatra, jedna z nejstarších automobilek na světě

tatra

Jedna z nejstarších automobilek na světě, kopřivnická Tatra, prožila další těžký rok. Za poslední dva roky vytvořila ztrátu zhruba 1,3 miliardy korun a i letos pokračovala v propouštění. Banky financující její provoz mají nyní v zástavě prakticky veškerý majetek Tatry. Loni automobilka bojovala o přežití. K její záchraně nakonec významně přispěla zakázka pro českou armádu za 2,6 miliardy korun.

Sunny Days, cestovka, která přišla o pojištění proti úpadku

 Cestovní kancelář Sunny Days

Ještě před rokem to byla jedna z desítky největších tuzemských cestovních kanceláří. Sunny Days ale na začátku roku přišla o povinné pojištění proti úpadku, pojišťovna Generali jí odmítla prodloužit smlouvu o pojištění. Sunny Days se změnila na cestovní agenturu, a musela proto přestat prodávat vlastní zájezdy. Věřitelé podali na Sunny Days v létě insolvenční návrh kvůli nesplaceným dluhům ve výši 1,6 milionu.

Lidové noviny, Lidovky.cz