21. srpna 2019 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Převod pozemků OKD v okolí dolu Darkov na Asental Land miliardáře Bakaly platí

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

OSTRAVA Převod pozemků společnosti OKD v okolí dolu Darkov a tamního golfového areálu na realitní firmu Asental Land miliardáře Zdeňka Bakaly platí. Vrchní soud v Olomouci totiž potvrdil prvoinstanční rozsudek krajského soudu v Ostravě. Ten už dřív zamítl žalobu insolvenčního správce OKD (nyní Správa pohledávek OKD) Lee Loudy právě na Asental Land.

Louda usiloval o prohlášení smluv o převodu za neúčinné. Informoval o tom mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

„My jsme rozhodli tak, že jsme rozsudek soudu prvního stupně potvrdili,“ uvedl ve středu Cik. OKD a Asental uzavřely v roce 2014 kupní smlouvu a směnnou smlouvu týkající se pozemků a nemovitostí v Karviné. Podle žaloby ale šlo o právní úkon bez přiměřeného protiplnění, který byl učiněn ve prospěch osoby, jež byla s OKD v koncernu. OKD a Asental tehdy měly stejného majitele. Podle soudu se to ale neprokázalo.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD.

Realitní transakce byla podle žaloby navíc provedena v době, kdy už firma byla v úpadku. Louda proto žádal soud, aby smlouvy prohlásil za právně neúčinné. Kromě toho by Asental měl vyplatit OKD více než 19 milionů korun.

Insolvenční správce v žalobě uvedl, že z prostého porovnání nemovitostí, jichž se týkala směnná smlouva, je zřejmé, že společnost Asental získala směnou lukrativnější pozemky než OKD. Asental získal například pozemky uprostřed golfového hřiště Lipiny nebo v plánované rekreační oblasti takzvaného Darkovského moře, zatímco OKD nabylo například zanedbaný areál zámku v Doubravě.

Firma OKD skončila v úpadku v roce 2016. Stovky jejích věřitelů přihlásily u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, Louda ovšem pohledávky za většinu této částky popřel. Další žalobu podali Louda a OKD na bývalé majitele firmy, po nichž chtějí vrátit desítky miliard korun, které si vyplatili jako dividendy.

Černouhelné doly, v nichž pracuje přes 9000 lidí, loni prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. Původní společnost OKD změnila název na Správa pohledávek OKD a zůstaly v ní jen pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

ČTK