8. února 2013 7:29, aktualizováno  8:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prezident EU už seškrtal rozpočet pod bilion eur, jednání pokračuje

Prezident EU Van Rompuy na summitu v Bruselu předložil návrh nového rozpočtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident EU Van Rompuy na summitu v Bruselu předložil návrh nového rozpočtu. | foto: Reuters

BRUSEL Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy v pátek ráno po celonočním vyjednávání předložil na summitu nový návrh podoby dlouhodobého rozpočtu unie na roky 2014 až 2020. Jeho podrobnosti zatím nejsou oficiálně známy, hovoří se ale o tom, že by jeho výše měla dosahovat zhruba 960 miliard eur.

Jednání za zavřenými dveřmi však stále neskončila a ani po probdělé noci tak není zcela jasné, zda se šéfové států a vlád blíží k dohodě o výši dlouhodobého rozpočtu a rozdělení peněz mezi jednotlivé členské státy.

Zatím nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že celková výše finanční perspektivy na sedm let by měla dosahovat zhruba 960 miliard eur. To představuje další škrty z původního návrhu Evropské komise, který o několik desítek miliard eur přesahoval bilion eur.

Prakticky celou noc se zástupci členských zemí scházeli na různých dvoustranných jednáních. Bilaterální schůzku měl s Van Rompuyem i premiér Petr Nečas. Kolem 6:30 SEČ měli unijní státníci opět zasednout ke společnému stolu.

ČR hrozí vetem

Například Česká republika hrozila ještě ve čtvrtek při zahájení summitu vetem. Ostrá slova zaznívala i z dalších stran.

Premiér Petr Nečas ve čtvrtek při příjezdu na summit hovořil o tom, že návrh je vůči Česku neférový, i když blíže neupřesnil, co přesně Praze vadí, či co by si přála.

Vyjádření Nečase k případnému vetu čtěte zde:

Praha považuje za jednu z klíčových otázek kohezní politiku neboli prostředky vydávané v rámci EU na rozvoj chudších oblastí. K nim patří i všechny české regiony s výjimkou Prahy. Čechům je jasné, že proti současnému rozpočtovému období množství peněz, které mají v této oblasti přidělené, zřejmě klesne. Jde ale o to, jak velký by ten pokles měl být.

Lidovky.cz, ČTK