19. května 2014 18:28, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kužel nebude obhajovat funkci prezidenta Hospodářské komory. Kvůli rodině

Petr Kužel, prezident HK CŘ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kužel, prezident HK CŘ | foto: ČTK

PRAHA Současný prezident Hospodářské komory Petr Kužel nebude na nadcházejícím sněmu 22. května do této funkce kandidovat. Důvody jsou rodinné, řekla mluvčí komory Lenka Vodná.

Dalším kandidátem je například někdejší ministr průmyslu a obchodu a prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý. Kandidáti do vedení komory se mohou přihlásit i na samotném sněmu.

Delegáti sněmu budou na další tři roky volit prezidenta, viceprezidenty, představenstvo, dozorčí radu a smírčí komisi. Kužel před třemi lety na sněmu mandát obhájil. Loni v červnu se ho sněm pokusil z funkce odvolat, ale návrh na vyslovení nedůvěry většina delegátů nepřijala. Důvodem snah o jeho odvolání byly výsledky auditu, podle něhož před časem z komory odtekly desítky milionů korun. Na uvedeném sněmu přitom rezignovali tři ze sedmi členů dozorčí rady.

Kužel kvůli kauze čelí trestnímu oznámení. Nadační fond proti korupci ho podezíral ze zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku či pletichy při zadávání veřejné zakázky. Kužel obvinění odmítl, šlo podle něj o odpovědnost minulého úřednického vedení komory.

Hospodářská komora ČR, která letos slaví 21 let od svého vzniku, sdružuje 14.000 podnikatelů zaměstnávajících přibližně dvě třetiny práceschopného obyvatelstva ČR.

Lidovky.cz, ČTK