24. července 2009 19:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prezident Obama předá firmám elektromobily na podvozcích Avie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Eva KořínkováČTK

PRAHA Americký prezident Barack Obama v úterý před washingtonským Kapitolem předá šesti americkým firmám elektrické nákladní vozy s kabinou a na podvozku české automobilky Avia. Dnes o tom informoval personální ředitel Avie Vít Šubert.

Auta s nulovými emisemi převezmou například zástupci nápojové firmy Coca Cola a telekomunikační AT&T. Vozy pod názvem Newton postavila britská společnost Tanfield a americká firma Smith, jejíž název bude na přední masce aut.

Obama podporuje alternativní zdroje energie dlouhodobě mimo jiné kvůli snaze snížit závislost USA na dovozech ropy. "Máme na vybranou. Můžeme zůstat největším světovým dovozcem ropy, nebo se můžeme stát největším světovým vývozcem čisté energie," uvedl například v květnu na vojenské základně Nellis nedaleko nevadského Las Vegas.

"Pro společnost Avia Ashok Leyland Motors to signalizuje rozšíření účasti v sektoru ´zelené´ dopravy, kde se nabízí velký výrobní potenciál," uvedla Avia v prohlášení. Doplnila, že s Tanfield Group spolupracuje při dodávkách elektrických vozů do Velké Británie už více než pět let.

Avia vyrábí nákladní vozy střední třídy. Firmu vlastní indická skupina Ashok Leyland, loni vyrobila 474 vozů, což je o třetinu méně, než v roce 2007. Prodej klesl o 18 procent na 583 aut.

Kromě spolupráce na výrobě elektromobilů vyrábí Avia vozidla vybavená motory Cummins, která mohou mít tři typy sklopných kabin a až 40 druhů nástaveb pro nejrůznější účely využití. Důležitými exportními trhy firmy kromě Británie jsou Irsko, Francie a Nizozemsko.

ČTK, Lidovky.cz