15. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pracovních úrazů je méně než loni. Přesto letos zemřelo už 40 lidí

Dělník při práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník při práci. | foto: Shutterstock

OPAVA Státní úřad inspekce práce (SÚIP) evidoval v prvním pololetí letošního roku 19 781 pracovních úrazů, což bylo o 1662 (téměř osm procent) méně než loni, kdy se stalo 21 443 úrazů. Smrtelných bylo 40 pracovních úrazů, v prvním pololetí 2013 zemřelo při práci 47 lidí. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil SÚIP.

Celkem 664 zaměstnanců zraněných v letošním prvním půlroce strávilo v nemocnici více než pět dní. V roce 2013 pracovníků hospitalizovaných déle než pět dní bylo 677.

Podle údajů SÚIP mírně přibylo pracovních úrazů cizinců. V letošním prvním pololetí jich bylo 473, v loňském 439. Více jich také strávilo déle než pět dní v nemocnici: loni 26, letos 30. Zato v letošním prvním půlroce pouze jeden cizinec zemřel, loni jich při práci přišlo o život pět.

Nejvíc nehod je ve Středočeském kraji

Nejvíce úrazů se v prvním pololetí stalo stejně jako loni ve Středočeském kraji, letos 2422, loni 2347. Také kraje na druhém a třetím místě skončily ve stejném pořadí statistiky i před rokem, ale úrazů tam letos ubylo. V Jihomoravském kraji se letos od ledna do června stalo 2064 úrazů (loni 2193) a v Moravskoslezském kraji 1866 úrazů (loni 2145).

Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora SÚIP v Opavě uvedla, že inspektoři SÚIP letos v prvním pololetí provedli 17 278 kontrol u zaměstnavatelů. "Za zjištěná porušení předpisů navrhly oblastní inspektoráty práce pokuty v celkové výši více než 187 milionů korun," uvedla Foltisová.

Největší objem pokut, přes 123 milionů korun, podle ní spadá do úseku zákona o zaměstnanosti, kdy součástí je i kontrola nelegálního zaměstnávání. Foltisová uvedla, že k úseku kontroly pracovních vztahů a podmínek se vážou pokuty o objemu více než 45 milionů korun a úsek bezpečnosti práce pak vykazuje pokuty ve výši necelých 19 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz