9. září 2009 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Při bližším ohledání nejsou zprávy z Německa tak blyštivé, jak se může zdát

Reichstag | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reichstag | foto: Shutterstock

PRAHA Nejprve to dobré. Německý export v červenci stoupl o 2,3 procenta a zakázky v průmyslu se zvedly o 3,5 procenta. Šéf německé centrální banky Axel Weber se tak může radovat, že ve třetím letošním čtvrtletí německá ekonomika "znovu vyšle silný růstový signál".

Jenže při bližším ohledání není všechno v německé ekonomice tak blyštivé, jak by se z uvedených čísel mohlo jevit. Proto ani Češi ještě nemohou k Německu vzhlížet s nadějí.

Průmyslová výroba v Německu totiž v červenci klesla v meziměsíčním srovnání o necelé procento. A ve srovnání s loňským červencem byla o sedmnáct procent nižší.

Ale ani s růstem zakázek to není žádná sláva. Za celkovým číslem je totiž nutné vidět více než dvouprocentní propad zakázek ze zahraničí a desetiprocentní nárůst domácích zakázek tažených státem. Po ukončení podpory automobilového průmyslu ve formě šrotovného tak teď bude státní pomoc proudit do dalších odvětví například formou armádních zakázek.

Ale ani to nemůže německý průmysl zachránit natrvalo. Z nejnovějších dat o vývoji německé ekonomiky můžeme vyvodit jen to, že původní odhad propadu HDP o šest procent v letošním roce se bude revidovat k lepším číslům. Pro nás se však zatím nic nemění.

Najdete na Lidovky.cz