Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Příběh Škody Rapid nekončí. V Číně se jí neočekávaně daří, je nejúspěšnějším autem z Česka

Škoda Rapid | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Rapid | foto: Wikimedia

Praha Škoda tento měsíc představila model Scala jako nástupce Rapidu. Jeho výroba ale nekončí. Pokračovat bude v Rusku i v Číně. Vyrábí se navíc i pod značkou Volkswagen nebo Seat.

Rapid měl Škodě pomoci dobýt Východ. Vznikl jako lákadlo pro ruské, ukrajinské, turecké a čínské zákazníky. Cenově dostupné a zároveň prostorné auto dostalo tvar karosérie, který byl v těchto regionech nejpopulárnější. Na první pohled bylo ideální –nakonec to ale dopadlo poněkud jinak.

Výroba Rapidu v Česku příští rok skončí. Nejprve se přestane dělat kratší verze Spaceback, kterou plně zastoupí nová Scala. „Verze liftback se bude vyrábět o několik týdnů déle,“ uvedla mluvčí automobilky Kamila Biddle. Naopak nic se nezmění v závodech v Rusku, kde se s Rapidem i nadále počítá. Pokračovat bude i v Číně, kde jde o stěžejní model značky.

Ukrajinská krize

Škoda začala Rapid vyrábět v roce 2012. Z cílových trhů tehdy vanul optimismus. Ten ale záhy skončil. Krize postupně zamávala Ukrajinou, Ruskem i Tureckem. Řada slibných trhů, na nichž Rapid zamířil na přední pozice (což byla třeba Ukrajina), se velice rychle naprosto zhroutila a výsledná prodejní čísla byla naprostým zklamáním.

Jak se prodává Škoda Rapid?

Jak se prodává Škoda Rapid?

Navíc, Škoda nebyla jedinou značkou, která s obdobným vozem zkusila na těchto trzích uspět. S novinkami tou dobou přišly i automobilky Peugeot a Citroën, Renault a Dacia nebo Fiat. Všechny tehdy sázely na to, že si zabojují o rychle rostoucí a slibné trhy. Místo toho nakonec za cenu velkých slev (a výsledných ztrát) bojovaly alespoň o nějaké prodeje. Třeba ruský trh létal jako na horské dráze podle aktuálních sankcí, kurzu rublu nebo ceny ropy.

Cílem už pak nebylo prodávat hodně, ale pouze udržet si alespoň nějaký podíl na zhrouceném trhu. Škoda si sice s Rapidem svůj podíl na východních trzích získala, v počtech aut to ale kvůli zmíněným potížím slavné nebylo.

Blamáž jménem Toledo

Nepovedl se ani další plán. Rapid se v Mladé Boleslavi vyrábí i jako Seat Toledo. Vůz měl navázat na úspěch první generace toleda z 90. let. Škodě měl pod španělskou značkou v rámci mateřského koncernu Volkswagen asistovat tam, kde má Seat lepší zvuk než česká automobilka – konkrétně v zemích jižní Evropy.

Výsledek je ale opět daleko za očekáváním. Trh vůz prakticky vůbec nepřijal. V nejúspěšnějším roce prodej dosáhl necelých 14 tisíc aut – zlomek prodejů původního toleda. Letos se nejspíš neprodá ani 6000 vozů. O nějakém dobývání jižní Evropy tak nemůže být vůbec řeč. Výsledkem je spíš prodejní katastrofa.

Náročná Evropa

I když Rapid původně neměl na západoevropské trhy mířit, nakonec firmě nezbylo nic jiného, než to tam také zkoušet a pokusit se tam vyrovnat nepodařené prodeje na východě. Jenže zatímco na východě na auto blížící se velikostí octavii za cenu lépe vybavené fabie slyší, v západní Evropě Už tolik ne.

Auto si s sebou neslo punc kompromisu. Kdo na něj byl ochoten přistoupit, ten už zvažoval také třeba Dacii. Jenže tato rumunská značka mohla jít s cenou výrazně níže. Škoda, která se snaží fabie i octavie prodávat za „normální“ ceny, si nemůže dovolit nasadit mezi ně levný model. 

Něco takového ale zkouší dělat například Peugeot, jehož model 301 – velikostí odpovídá Rapidu –, stojí prakticky stejně jako malý vůz 208, obdoba Škody Fabie. Zkoušela to i automobilka Renault, ta ale s levnými modely skončila a prodává je výhradně pod značkou Dacia, aby si nekazila image a byla schopna prodávat dražší a lépe vybavené vozy.

A to je i ambice Škody. Právě scala by měla být už vůz, který mezi fabii a octavii zapadne nejen velikostí, ale i odpovídající cenovkou.

Záchrana v Číně

Je tu ovšem trh, kde se Rapidu daří. Čína je tahounem jeho prodejů. Ovšem hlavně proto, že tam nedošlo k žádné významnější krizi a prodej aut dlouhodobě rok za rokem roste.

Rapid se tam začal vyrábět s trochu pozměněnou karoserií. Místo evropského liftbacku, kde se vyklápí celá záď včetně zadního okna, Číňané preferují sedany. V roce 2013 se v Číně navíc Rapid začal vyrábět i jako Volkswagen Santana, který se tam zařadil mezi bestsellery. A letos se přidala i výroba santany na Filipínách.

Čínský trh dlouhodobě tvoří většinu prodejů Škody Rapid. A to bez i bez započítání Volkswagenu Santana, který se tam prodává ještě třikrát až čtyřikrát lépe než škodovka. Když se tyto prodeje sečtou, je Rapid vůbec nejúspěšnějším modelem vytvořeným v Česku – s náskokem před octavií. Žádné jiné auto s českými kořeny se dosud neprodávalo lépe.

Škoda neuvádí, jaký příjem jí z tohoto vozu plyne. Volkswagen české automobilce platí nejen za licenci k vozu, ale i za ty k používaným motorům. Vůz i jeho benzinové (tedy na východních trzích nejčastější) motory vznikly hlavně v Česku. Škoda tak dokáže koncernu něco vracet za to, že může používat technologie, které sama nevyvíjí – například přeplňované benzinové a naftové motory, převodovky nebo podvozkové části.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.