27. února 2009 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přibyly tisíce virtuálních firem

Vytvořte si v Praze virtuální kancelář, fakticky můžete sídlit třeba na vesnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vytvořte si v Praze virtuální kancelář, fakticky můžete sídlit třeba na vesnici. | foto: Lidové noviny

PRAHA Mít sídlo v Praze jen naoko mezi podnikateli frčí. Vytvoří si tu virtuální kancelář, ale fakticky mohou sídlit třeba na vesnici. Vyhýbají se tak drahým nájmům i daňovým kontrolám.

Máte nadějnou, začínající firmu, která nemá problém obstát v konkurenci, ale sídlíte v zapadlé vesničce? Žádný problém. Nabízí se možnost úspěšně předstírat, že vaše firma má kanceláře například na lukrativní adrese v Praze na Ovocném trhu. Za zlomek ceny, kterou by stál pronájem reálné kanceláře, totiž můžete mít sídlo virtuální.

Pronájem adresy a její obsluhy vyjde pochopitelně levněji než kamenná kancelář. Pro podnikatele je tato změna sídla ale atraktivní ještě z jednoho důvodu - může znamenat výrazné zpříjemnění života.

Praha -magnet na firmy
Loni se do Prahy přestěhovalo 8458 společností, nejvíce ze Středočeského kraje - 2500. V předchozích letech přicházelo zhruba 6000 firem ročně.

Firmy působící v Praze totiž mají reálnou šanci, že se ani jednou za dobu svého podnikání nedočkají návštěvy berního úředníka. Jak vyplývá z analýzy společnosti Terrinvest, kterou mají LN k dispozici, kontroly ve velkých městech jsou daleko méně časté než v malých obcích. Firmy toho využívají čím dál víc. Minulý rok se takto do Prahy „přestěhovalo“ 8 458 podnikatelů z regionů. To je o zhruba o 40 procent více, než tomu bylo v letech 2006 a 2007. Vyplývá to z analýzy, která byla zpracována na základě dat Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu.

Podnikatele do Prahy lákají i další výhody, které hlavní město nabízí - zvýšení prestiže společnosti či větší šanci uspět ve výběrových řízeních nebo při získávání zajímavých zakázek. Přitom ušetří peníze za drahý pronájem „kamenné“ kanceláře - zatímco za metr kancelářské plochy v centru Prahy zaplatíte i pětistovku za metr čtvereční, ta virtuální vyjde třeba celkem na tisíc korun za měsíc.

A ještě k tomu jim téměř nehrozí kontrola daní. Podle zjištění společnosti Terrinvest jsou v Praze daňovým rájem Modřany - tady je pravděpodobnost kontroly jednou za 104 let. „Potěmkinovy kanceláře“ v Praze zřizuje například společnost Office House. „Nesmíte si představovat klasickou kancelář. Je to zkrátka adresa, na kterou může firmě chodit pošta, je tu u stolu také asistentka, která přijímá telefony na čísle, které je pro každou firmu odlišné. Takto mohou mít v jediné budově sídlo desítky až stovky firem,“ řekla LN Viktorie Plívová ze společnosti Office House. Sídla stovek firem jsou teď například na Malé Straně, Ovocném trhu, Habrovce či Biskupském dvoře na Praze 1.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…