Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přibývá firem-neplatičů

Tomáš Chrenek na snímku z roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na snímku z roku 2003. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Společnost Moravia Energo z impéria Tomáše Chrenka není zdaleka jedinou firmou, která má problémy s placením svých závazků vůči dodavatelům či bankám. Komerční banka včera oznámila, že Moravia Energo jí dluží přibližně miliardu korun a nesplácí včas.

Podle průzkumu Hospodářské komory ze začátku týdne se platební morálka českých firem zhoršuje. Tři ze čtyř firem platí později, než bylo sjednáno. Více než polovina firem v průzkumu uvedla, že registrují pohledávky v řádu stovky tisíc korun. Více než deseti procentům podniků sdružených v Hospodářské komoře pak dluží jejich odběratelé a zákazníci miliony. Polovina oslovených firem přiznala, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti kvůli nedostatku financí způsobených dopadem hospodářské krize.
 
„Takové zhoršení platební morálky firem je pro nás nepříjemným překvapením a zároveň důkazem, že mnoho společností skutečně čelí existenčním problémům,“ řekl k výsledkům průzkumu prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
 
Roste i počet nesplácených či pozdě splácených úvěrů u bank. „Ukazatele indikující opožděné splácení úvěrů za loňský rok vzrostly. Případů, kdy firmy splácejí úvěry se zpožděním, bude letos určitě přibývat, neočekáváme ale, že by šlo o nějaký masový jev,“ řekl LN mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Banka se „spálila“ například v případě zkrachovalých skláren ze skupiny Bohemia Crystalex Trading, kde je ČSOB největším věřitelem s pohledávkou dosahující devíti set milionů korun. Naopak Raiffeisenbank, která oznámila své hospodářské výsledky včera, za loňský rok počet nesplácených úvěrů překvapivě klesl.
 
Podle analytiků k tak velkým případům, jako je Moravia Energo, bude docházet jen ojediněle. „Celkově se ale kvalita úvěrového portfolia bank bude zhoršovat. Ekonomická krize a zpomalení ekonomiky bude stále více podniků dostávat do problémů se splácením závazků,“ řekl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.
 
Recept na zlepšení platební morálky firem vidí Hospodářská komora ve změně režimu platby daně z přidané hodnoty. Tu totiž nyní podnikatelé musejí platit v momentě, kdy vystaví fakturu - dříve než jim dojde platba. Například Radomír Morawiec ze společnosti Medprint si v průzkumu HK povzdechl, že i stát platí běžně s až půlročním zpožděním, ale DPH z faktury je nutné uhradit i z neexistujících příjmů v termínu.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.