27. února 2009 7:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přibývá firem-neplatičů

Tomáš Chrenek na snímku z roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na snímku z roku 2003. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Společnost Moravia Energo z impéria Tomáše Chrenka není zdaleka jedinou firmou, která má problémy s placením svých závazků vůči dodavatelům či bankám. Komerční banka včera oznámila, že Moravia Energo jí dluží přibližně miliardu korun a nesplácí včas.

Podle průzkumu Hospodářské komory ze začátku týdne se platební morálka českých firem zhoršuje. Tři ze čtyř firem platí později, než bylo sjednáno. Více než polovina firem v průzkumu uvedla, že registrují pohledávky v řádu stovky tisíc korun. Více než deseti procentům podniků sdružených v Hospodářské komoře pak dluží jejich odběratelé a zákazníci miliony. Polovina oslovených firem přiznala, že platí své faktury pozdě nebo žádá o odložení splatnosti kvůli nedostatku financí způsobených dopadem hospodářské krize.
 
„Takové zhoršení platební morálky firem je pro nás nepříjemným překvapením a zároveň důkazem, že mnoho společností skutečně čelí existenčním problémům,“ řekl k výsledkům průzkumu prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
 
Roste i počet nesplácených či pozdě splácených úvěrů u bank. „Ukazatele indikující opožděné splácení úvěrů za loňský rok vzrostly. Případů, kdy firmy splácejí úvěry se zpožděním, bude letos určitě přibývat, neočekáváme ale, že by šlo o nějaký masový jev,“ řekl LN mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Banka se „spálila“ například v případě zkrachovalých skláren ze skupiny Bohemia Crystalex Trading, kde je ČSOB největším věřitelem s pohledávkou dosahující devíti set milionů korun. Naopak Raiffeisenbank, která oznámila své hospodářské výsledky včera, za loňský rok počet nesplácených úvěrů překvapivě klesl.
 
Podle analytiků k tak velkým případům, jako je Moravia Energo, bude docházet jen ojediněle. „Celkově se ale kvalita úvěrového portfolia bank bude zhoršovat. Ekonomická krize a zpomalení ekonomiky bude stále více podniků dostávat do problémů se splácením závazků,“ řekl analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička.
 
Recept na zlepšení platební morálky firem vidí Hospodářská komora ve změně režimu platby daně z přidané hodnoty. Tu totiž nyní podnikatelé musejí platit v momentě, kdy vystaví fakturu - dříve než jim dojde platba. Například Radomír Morawiec ze společnosti Medprint si v průzkumu HK povzdechl, že i stát platí běžně s až půlročním zpožděním, ale DPH z faktury je nutné uhradit i z neexistujících příjmů v termínu.

Najdete na Lidovky.cz