Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přibývá lidí, kteří mají exekuci na důchod

Senioři (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V Česku přibývá lidí, kteří mají exekuci na důchod. Česká správa sociálního zabezpečení evidovala letos na konci června přes 64 300 takových případů, tedy o skoro 3500 víc než koncem loňska. Dlužníkům v prvním pololetí strhla víc než 741,6 milionu korun.

Proti roku 2000 se počet důchodů s exekucí zvýšil víc než čtyřikrát, informovala o tom mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

"V červnu mělo zařízenou exekuční srážku 64 315 důchodů, což představuje nárůst o 5,6 procenta proti stavu z konce loňského prosince. Tehdy jich to bylo 60 874 důchodů. Nejčastěji se měsíční výše exekuční srážky pohybuje do 3000 korun, běžné jsou i případy se srážkou do 500 korun nebo jen do stokoruny," uvedla Buraňová.

ČTĚTE TAKÉ:

Roste i stržená suma. Zatímco předloni činila 514 milionů korun, loni překročila už 1,1 miliardy. Letos za prvních šest měsíců byla přesně 741 636 453 korun. V roce 2000 evidovala správa asi 15 700 penzí s exekucí. Před pěti lety jich bylo už skoro 35 600. Předloni se počet vyhoupl přes 51 184.

Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. ČSSZ z nich sráží, pokud to nařídí soud či exekutor exekučním příkazem nebo pokud rozhodnutí padlo ve správním, konkurzním nebo insolvenčním řízením.

Nenechávejte se přemluvit k neuváženému nákupu!

Spotřebitelské organizace seniory varují, aby se nenechávali přemluvit k neuváženému nákupu drahého zboží, nebrali si nechtěné úvěry a zbytečně se nezadlužovali. Sdružení Spotřebitel.net už dřív uvedlo, že největší nebezpečí pro starší lidi představují prodejní akce, na nichž prodejci návštěvníky přesvědčí k nákupu. Rovnou jim poskytují i půjčky. Senioři pak často závazky nedokážou plnit.

Na rozhodnutí si můžete stěžovat

"Podmínkou pro zařízení srážky z důchodu je, aby důchod dosahoval takzvané zabavitelné výše, ze které správa vypočítá výši měsíční exekuční srážky a stanoví srážkový plán," upřesnila Buraňová. Dodala, že ČSSZ ale vyplácí i nízké penze, z nichž se srážet nedá. O exekuci správa důchodce informuje. Na rozhodnutí si mohou lidé stěžovat té instituci, která o srážkách rozhodla - tedy třeba soudu.

Pokud důchodce dluh splatí, soud o či exekutor o tom správu informují. Ta pak srážení ukončí. Pokud podle Buraňové ale člověk vše uhradí jinak, ČSSZ mu okamžité zastavení strhávání peněz kvůli systému vyplácení penzí nezaručí. Peníze stržené navíc ale úředníci co nejdřív pošlou zpátky.

Stížností bylo moc, státní správa nestíhá

Někteří lidé si na exekuce či pokračující strhávání stěžovali. Správa nestíhala záležitosti vyřizovat. "Od poloviny tohoto roku je zpracování exekuční agendy v ČSSZ stabilizované a naprostá většina případů je vyřizována v zákonných lhůtách," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun, který z úřadu odchází. Podle mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívové byl ve funkci jen dočasně a měl zajistit právě dodržování lhůt. Ministerstvo vypsalo výběrové řízení. Přihlásilo se do něj deset uchazečů, podmínky splnilo devět z nich. Podle Plívové by nový šéf či šéfka měli být jmenováni "v řádu několika málo týdnů".

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PLÁNOVÁNÍ A LOGISTIKY (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč