14. července 2009 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přichází první záblesk naděje, evropský průmysl po půl roce roste

Průmysl v EU poprvé po sedmi měsících roste (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl v EU poprvé po sedmi měsících roste (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Průmysl v eurozóně a v Evropské unii se snad konečně odrazil ode dna. Průmyslová výroba v květnu v porovnání s dubnem poprvé po sedmi měsících propadů vzrostla. Novináře o tom dnes informoval Eurostat. V eurozóně průmyslová produkce oproti dubnu vzrostla o 0,5 procenta a v celé EU o 0,1 procenta.

V meziročním srovnání se sice průmysl nadále propadá - v květnu pokles činil 17 procent - ale i tyto statistiky jsou mírnější než v předchozích měsících. Výroba se tehdy propadala i o více než pětinu.

Průmysl se začíná pomalu stabilizovat," řekla agentuře Reuters Jürgen Michels ze Citigroup. Podle něj sice bude pokračovat propad ekonomiky, ale na konci letošního roku by mohlo přijít první mezičtvrtletní zlepšení s tím, že hrubý domácí produkt by již mohl v eurozóně v roce 2010 mírně růst.

Průmyslová produkce vzrostla v meziměsíčním srovnání v celkem osmi členských státech, klesla v 11 a v jednom stagnovala. Ve zbytku nejsou data známá. V Česku podle statistik ČSÚ průmysl v květnu ve srovnání s dubnem propadl o 2,1 procenta, což je jeden z největších poklesů v EU. Nejvíce se propadala výroba v Lotyšsku, a to o čtyři procenta.

Pro Čechy ovšem může být pozitivní zprávou, že v sousedním Německu, na němž je česká ekonomika do značné míry závislá, průmysl oživuje druhým nejrychlejším tempem v unii. Zatímco v dubnu se ještě tamní průmysl ve srovnání s předchozím měsícem propadl o 2,6 procenta v květnu již vzrostl o 3,7 procenta.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?