Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Příchod nejlepšího doutníku všech dob halí kontroverze

Nová řada doutníků Cohiba jménem Behike. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová řada doutníků Cohiba jménem Behike. | foto: Reprofoto

HAVANA/PRAHA Kuřácký svět čeká výjimečná událost. Společenství tvorů, které sdružuje dýmový mrak nad hlavou a které společnost vytlačuje z veřejných prostor, ozáří klenot - nejlepší doutník světa. Už teď je jasné, že červnovou premiéru ale zahalí řada kontroverzí.

Legenda, která předchází vypuštění limitované edice kubánských doutníků Cohiba Behike, praví, že svět bude moci ochutnat nejlepší doutník, jaký kdy člověk stvořil.

Jeho chuť má být plnější a sytější, tvar dokonalý. Kuřákův sladký sen se má stát skutečností. To alespoň říká pár vyvolených smrtelníků, kteří už králi mezi doutníky odkrojili špičku.

Proslulá balírna kubánských doutníků Cohiba nedaleko Havany.

Jenže přelomová událost má hned několik černých zubů, které hyzdí úsměv. Předně, z úspěchu proslulé balírny Cohiba nedaleko Havany těží krutý režim bratří Castrů a dolary za každý prodaný doutník totalitu posilují.

Černý trh se těší
Za druhé, Kubánci vydávají jen limitovanou sérii, takže kápové

Cohiba? Značka kvality

Vlajková loď kubánských cigár Cohiba chystá v létě na světový trh uvést edici doutníků Behike. Balí se z horních listů odrůdy tabáku zvané medio tiempo. Ne na každé rostlině ovšem požadované listy vyrostou, což činí novou edici raritní.

Cohiba v roce 1966 původně vznikla jako exkluzivní značka pro Fidela Castra. Až do roku 1982 si mohli její chuť dopřát pouze pohlaváři kubánské komunistické strany a zahraniční diplomaté, než byla značka uvolněna pro světový trh v omezených edicích. Továrna stále zůstává v rukou státu.

černých trhů už teď pomlaskávají blahem. Tenhle hnědý krasavec by jim mohl vynést tučné zisky.

Ve Velké Británii se bude prodávat ve třech variantách v přepočtu po 700, 900 a 1100 korunách za jeden doutník. Kuřáci ve Spojených státech mají ovšem smůlu. Budou odkázáni na zahraniční či černé trhy, protože i na slavné kubánské doutníky platí americké embargo.

Britský dovozce Mitchell Orchant prý má na svém pořadníku tisíc zájemců. "Bude to vynikající cigáro pro sběratele. Už teď vím o lidech, kteří chtějí Behike uložit na deset let," svěřil se CNN. Edice se rychle vyprodá a archivace vyžene ceny doutníků prudce nahoru.

Kuba se snaží vytvořit "nový standard"
Jiný britský dovozce Simon Chase nový doutník v únoru ochutnal. "Měl bohatou a lahodnou chuť. Není jednoduché vyrobit tak charakteristické cigáro, když už je Cohiba tou nejprestižnější značkou na světě," sdělil Chase, který si v minulosti zakouřil i v přítomnosti Fidela Castra. Chase si myslí, že zvláštním Behike dělá raritní listí.

Podle marketingové ředitelky výrobce Havanos SA Any Lopezové zákazníci Behike velice dobře přijmou. "Je to ta nejdražší řada, jakou jsme v Cohiba doposud vyrobili," uvedla. Výrobce si od značky slibuje "vytvořit nový standard mezi světovými kuřáky".

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!