10. května 2013 9:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přijde zákaz? O pistoli, již si doma vytisknete, je enormní zájem

Američané vytiskli první zbraň, ze které je možné vystřelit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američané vytiskli první zbraň, ze které je možné vystřelit. | foto: iDNES.tv

WASHINGTON Soubory potřebné ke zhotovení první pistole, kterou je možné vytisknout na trojrozměrné tiskárně, už si z internetu stáhlo 100 tisíc lidí. A už se objevují kroky, které mají tisk zbraně zakázat.

Plastovou zbraň, jež nemá žádné výrobní číslo a vyhne se detektorům, vytvořil pětadvacetiletý americký student Cody Wilson. Soubory ke stažení na internet umístil tento týden a jeho společnost Defense Distributed je podle vlastního prohlášení sama překvapená zájmem, jaký zbraň nazvaná Liberator (Osvoboditel) vyvolala.

Vytištěná pistole

Trojrozměrný tisk je proces, při kterém se z vhodného materiálu vytvářejí trojrozměrné objekty. Tisk se uskutečňuje po vrstvách na základě programové předlohy.

Pistole se skládá z 16 částí, z nichž 15 je možné vytisknout na 3D tiskárně. Střílí standardní náboje pro ruční palné zbraně a díky vyměnitelné hlavni je v ní použitelná munice různého kalibru.

Většinu souborů si lidé stáhli v USA, ale také ve Španělsku, Brazílii, Německu a Velké Británii. Podle serveru BBC soubory převzal také server pro sdílení dat Pirate Bay, kde se pistole stala nejoblíbenějším souborem v kategorii 3D tisků.

Společnost Defense Distributed, kterou Wilson ke splnění svého záměru založil, soubory k výrobě Liberatoru zveřejnila jen několik dní poté, co existenci zbraně oznámila; vývoj prý trval osm měsíců. V sobotu Wilson pistoli sám úspěšně vyzkoušel.

Už se ale objevují kroky, které mají tisk zbraně zakázat. Zákon, který by k tomu vedl, chce prosadit kalifornský senátor Leland Yee. "Hodlám zavést zákon, který zajistí bezpečí veřejnosti a zastaví výrobu zbraní, které jsou neviditelné pro detektory kovů," uvedl v prohlášení.

Enfant terrible trojrozměrného tisku

Wilson se stal jednou z nejkontroverznějších postav 3D tisku. Loni v říjnu mu dokonce společnost Stratasys zabavila tiskárnu, kterou půjčila jeho neziskové společnosti Defense Distributed. Učinila tak hned poté, co se dozvěděla, k čemu Wilson tiskárnu používá. Kritici mu například vyčítají, že svým počínáním hatí smysl zákona o zbraních.

Konstruktér nepopírá, že tato zbraň může být použita ke zločinu, nicméně svoboda má podle něj větší význam. "Uznávám, že tahle pistole může ublížit lidem. Je to taky přece zbraň," míní tvůrce pistole.

ČTĚTE TAKÉ:

"Myslím si ale, že neexistuje žádný důvod to tam (na internet) nedat. Myslím si, že svoboda je konec konců vyšší zájem," dodal. "Můžete si vytisknout smrtící zařízení. Trochu to vzbuzuje hrůzu, ale to právě chceme ukázat," ospravedlnil svůj projekt.

Lidovky.cz, ČTK