30. prosince 2011 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přijdou novinky od Apple: iPhone 5 či ultrabook

Obchod firmy Apple v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod firmy Apple v New Yorku | foto: Reuters

PRAHA  Komunikace, jednoduchost, pomoc. Hlavně k tomu měly odjakživa sloužit moderní technologie. Letošní rok byl rokem chytrých telefonů a tabletů. Oběma zařízením jednoznačně vévodila nejcennější firma světa, Apple.

Její fanoušci se letos dočkali dvou novinek. První z nich byl tablet iPad 2. Ten se v Česku začal prodávat v březnu za cenu od 12 do 20 tisíc korun. Autorizované obchody a obchodní řetězce hlásily během jednoho dne vyprodáno.

Apple: novinky roku 2011 a 2012 - grafika 1
Apple: novinky roku 2011 a 2012 - grafika 2

Přesně o sedm měsíců a tři dny později pak české fanoušky americké firmy Apple čekala další novinka. V den státního svátku, 28. října, se začal prodávat nový chytrý mobil, iPhone 4S. Nový telefon provázelo mírné zklamání - fanoušci totiž čekali na iPhone 5. I přesto se během prvního týdne v Česku prodalo více než šest tisíc kusů.

České fanoušky legendárního Applu však firma letos potěšila ještě jednou, a to 19. září. Tehdy totiž společnost spustila oficiální český internetový obchod Apple Store.

Rok 2011 byl ale zároveň rokem sporů, alespoň těch patentových. Na trh kromě Applu totiž zamířily i desítky firem s chytrými mobily či tablety, které měly jiný operační systém - android. Tito výrobci však narazili na nebývalý odpor Applu, který je obvinil z kopírování.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvýraznějším konkurentem Applu se stal Samsung a patentový spor, který Apple vyvolal, vedl například v Německu až k zastavení prodeje tabletů od Samsungu.

Kromě chytrých zařízení přišly letos na český technologický trh i jiné novinky, například bezkontaktní platby. V některých obchodech tak už teď stačí pouze přiložit kartu ke speciálnímu terminálu a zboží do 500 korun se zaplatí bez nutnosti zadávat kód PIN.

Příští rok by se tento způsob placení měl rozšířit do téměř všech obchodů. Zaplatit navíc budeme moci příští rok i přiložením mobilního telefonu ke speciální čtečce. Česká Telefónica chce totiž rozjet naplno projekt mobilní peněženky, který momentálně testuje.

Přijde iPhone 5, iPad3 a další novinky

Chytrým zařízením pak bude i příští rok opět kralovat americký technologický gigant Apple. Ten by měl představit dlouho očekávaný iPhone 5 a iPad 3. Spekuluje se, že právě třetí řadu tabletu iPad by mohl Apple představit v den narozenin svého zesnulého šéfa Steva Jobse, tedy 24. února 2012.

Další technologickou novinkou, která příští rok zamíchá kartami na trhu, budou takzvané ultrabooky. Tyto tenké a lehké počítače by měly podle některých předpovědí vytlačit notebooky. K chytrým zařízením v domácnosti se pak přidají i televize, které budou propojené s internetem a se svým majitelem budou komunikovat.