Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přijeďte nám vysvětlit jaderné plány, žádají Rakušané

Odpůrci Temelína blokují většinou hranic s Rakouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci Temelína blokují většinou hranic s Rakouskem. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Rakouští protiatomoví aktivisté naléhavě žádají vlastní vládu, aby v rámci posuzování dopadů nových bloků jaderné elektrárny Temelín donutila Česko k veřejným slyšením i na rakouském území.

Jenže odpověď z české strany může být pro Rakušany tentokrát možná překvapivá. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové by Česká republika mohla přistoupit na rakouský požadavek bez jakéhokoliv nátlaku a dobrovolně.

"Je to můj osobní názor, ale nevidím důvod, proč bychom nemohli udělat veřejná slyšení k dostavbě Temelína i v Rakousku a Bavorsku," řekla LN Drábová.

ČTĚTE TAKÉ:

Veřejná shromáždění, v jejichž rámci odborníci odpovídají všem zájemcům na dotazy týkající se bezpečnostní úrovně elektrárny a jejího provozu, mohou podle ní naopak přispět k lepší informovanosti Rakušanů i Němců o "novém" Temelíně.

Zdržování hrozí spíše od soudů

Případného zdržení stavby kvůli veřejným slyšením v zahraničí se Drábová neobává. "V tom problém určitě nebude. Jestli může stavbu něco zdržet, pak jsou to případné soudy, napadající výsledky hodnocení vlivu elektrárny na životní prostředí podle pravidel EU," řekla Drábová.

Veřejná slyšení nejen na českém území, ale i v rakouském Linci byla jedním z výsledků mezinárodní dohody, kterou na konci roku 2000 uzavřel v klášteře v rakouském Melku tehdejší český premiér Miloš Zeman a bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Dohoda měla zmírnit napětí mezi oběma zeměmi, vyvolané rakouským odporem vůči Temelínu a opakovanými blokádami česko-rakouských hraničních přechodů protiatomovými aktivisty.

Česko se mimo jiné zavázalo k dodatečné prověrce bezpečnosti elektrárny a jejího dopadu na životní prostředí s tím, že pokud mezinárodní komise nalezne v tomto směru nějaké nedostatky, nebude elektrárna spuštěna do komerčního provozu. Součástí smlouvy z Melku byla i dohoda o nadstandardním informování Rakouska o všech, byť nepodstatných závadách na Temelíně. Rakousko se na oplátku zavázalo, že zajistí volný pohyb zboží a osob přes hranice, tedy že zamezí hraničním blokádám.

"Smlouva z Melku byla ale jednorázová, vztahovala se pouze na první dva bloky Temelína," řekla LN Drábová. O tom, zda Česko vyjde znovu Rakušanům vstříc nad rámec svých povinností, vyplývajících z legislativy EU, se bude teprve jednat. Dodavatel dalších dvou reaktorů na Temelíně by měl být vybrán v příštím roce, kdy už by tedy mělo být jasné, o jaký typ bloků se bude jednat.

I když ale Drábová sama za sebe souhlasí s požadavkem na veřejná slyšení v zahraničí, otázkou zůstává, nakolik splnění tohoto požadavku uspokojí rakouské aktivisty. Ti totiž žádají, aby se veřejná shromáždění k novému Temelínu konala nejen v Linci a Českých Budějovicích, jak to stanovila dohoda z Melku, ale v hlavních městech všech devíti rakouských spolkových zemích. "Atomový kurz Česka je bezpříkladný, a proto rakouské obyvatelstvo musí dostat maximum informací," tvrdí Roland Egger z organizace Atomstopp Oberösterreich.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...