Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přijíždí 'tatraktor' – nadějný hybrid náklaďáku a traktoru

Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový model nákladního vozu Tatra Phoenix | foto: Tatra a.s.

KOPŘIVNICE S novým vlastníkem si kopřivnická automobilka Tatra hodně slibuje od letošní novinky, zemědělského vozu, který tatrováci pracovně nazývají "tatraktor". Speciální šestikolové vozidlo je upravené na pohyb po poli.

Vůz má tři nápravy, přičemž při rychlosti do 40 kilometrů v hodině má řiditelnou přední i zadní nápravu. "Je to v podstatě náhrada za velké traktory, které tahají přívěsy," uvedl Radek Strouhal místopředseda představenstva společnosti Tatra Trucks, které nyní automobilka patří.

Nový vlastník

Tatra je tradičním výrobcem nákladních vozů. Od roku 2006 ji kontrolovali čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní Američanem Ronaldem Adamsem. Kvůli dluhům ale letos automobilka skončila v dražbě.

Její hodnota byla stanovena na 1,765 miliardy korun, přičemž její závazky činily zhruba 1,5 miliardy korun. Od dubna automobilku vlastní z 65 procent Jaroslav Strnad a ze 35 procent společnost Promet Tools Reného Matery. Letos má Tatra v plánu vyrobit 880 vozů.

"Na silnici se Tatra tváří jako normální auto. Přijede na pole, zpomalí, přepne na řízení obou náprav a začne se to chovat jako traktor," dodává Strouhal. Vůz je postavený na nejmodernějším tatrováckém modulu, Tatře Phoenix.

Tatra se nejvíce uplatní v nejtěžších terénech. Na asfaltových cestách podle Strouhala moc smysl nemá, nejužitečnější je na silnicích v zimě, kdy se ve sněhu dostane i ze situace, kterou jiná vozidla nezvládnou.

"Tatra je opravdu unikátní, že si umí poradit s terénem, se kterým si jiná vozidla neporadí. Cílíme primárně na stavebnictví, cílíme na důlní sektor, cílíme na veškeré těžby jak nerostů, tak i plynu a podobně. Cílíme samozřejmě i na hasiče, kteří jsou našimi velice váženými a důležitými zákazníky, protože hasičská vozidla Tatra mají dlouhou tradici," řekl místopředseda představenstva.

Phoenix nabízí v kabině komfort, který ocení hlavně řidiči, kteří za volantem pracují celý den. Podle Strouhala ale o uplatnění nepřichází ani klasická Tatra 815. Hodí se více pro jízdu extrémním terénem, která netrvá dlouho a dvojí pérování by při ní naopak mohlo být na obtíž. Využití tak najde například u hasičů.

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici

Tatra je schopna auto individuálně upravit podle potřeb zákazníka. To s sebou ale nese i nevýhodu: automobilka pak vyrábí velmi malé série vozů, a výroba je tak spíše kusová než sériová. "Tatra má teď živých kolem 330 aplikací, to je opravdu obrovské číslo," podotkl Strouhal. Je proto podle něj důležité, aby Tatra prodávané modely co nejvíce unifikovala.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....