1. září 2013 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Příjmy z DPH státu zatím rostou, u daní z příjmu firem klesají

Stabilní česká ekonomika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stabilní česká ekonomika | foto: Shutterstock

PRAHA Finanční úřady vybraly do poloviny srpna v meziročním srovnání o zhruba sedm miliard korun více, tedy přes 178 miliard korun. Na dani z příjmu právnických osob stát naopak vybral o čtyři miliardy méně, necelých 68 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních dat Finanční správy.

DPH i daň z příjmu právnických osob patří mezi takzvané sdílené daně, jejich výnosy tak putují nejen do státního rozpočtu, ale i do pokladen měst a krajů.

Na odvodech z loterií zatím finanční úřady vybraly 1,7 miliardy korun. Loni byly na základě novely zákona odvody na veřejně prospěšný účel, místní poplatek a odvod na stání dozor zrušeny a nahrazeny odvodem z loterií a jiných podobných her. V případě odvodů z loterií obce získávají 30 procent z celkových příjmů.

  • Základem pro výpočet nároku obce nebo kraje je 100 procent celostátního hrubého výnosu.
  • Výjimkou je daň z příjmu fyzických osob z podnikání, kde je základem 60 procent z celkového výnosu.
  • U daně z příjmů právnických osob je pak základ snížen o daň, kdy je poplatníkem sama obec nebo kraj.

Na dani z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti finanční úřady letos zatím získaly 77 miliard korun, meziročně o zhruba čtyři miliardy více.

Na kraje nyní připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. V případě daně z přidané hodnoty od letoška až do roku 2015 kvůli zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod a zajištění, aby peníze vybrané navíc putovaly do státního rozpočtu, dostávají obce 20,83 procenta a kraje 7,86 procenta.

Lidovky.cz, ČTK