23. února 2011 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Primátor chce vytvořit z části Prahy malé Las Vegas, ráj automatů

Výherní automaty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výherní automaty | foto: Shutterstock

PRAHA V Praze by mohla v budoucnu vznikat místa, kam by město svými vyhláškami odsouvalo herny a další druhy hazardu. Tuto představu ve sněmovně nastínil novinářům pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Připustil ale, že její uskutečnění by bylo právně obtížné. Sněmovní rozpočtový výbor se dnes zabýval třemi novelami na regulaci hazardu, z nichž jednu předložila právě Praha. S dalšími novelami přišla vláda a ČSSD.

"Dovedu si představit variantu, jaká je vlastně v těch obrovských centrech, jako je Las Vegas, kde máte jednu ulici, kde to ještě nejde, a pak je blok ulic, kde to jde, a pak je zase ulice, kde to nejde," popsal Svoboda.

Hráči by přicházeli do oblasti úmyslně

Do "herní oblasti" by vstupoval jen ten, kdo tam úmyslně chce, a nebyla by to náhodná příležitost, která se nabízí kdekoli. "Je to velmi obtížné, ale mně by se to velmi líbilo," dodal. Konkrétní lokalitu však jmenovat nechtěl.

Bohuslav Svoboda

Pražský návrh novely loterijního zákona předpokládá, že obec by mohla vyhláškou herny s videoloterijními terminály regulovat podobně jako nyní herny s klasickými výherními hracími automaty.

Povolení k videoloteriím by nadále vydávalo ministerstvo financí, k vyhláškám by ale muselo přihlédnout. Stejným směrem jdou i ostatní dvě předlohy, návrh ČSSD navíc předpokládá sjednocení odvodu z výtěžku z hazardu na 22 procent.

Základ bude vládní, připomínky ČSSD a Prahy se zabudují

Výbor se ve středu rozhodl, že za základ projednávání vezme jen jeden návrh, a to ten vládní. Pozměňovací návrhy bude přijímat do konce března, předlohy opět posoudí začátkem dubna.

"Já jsem si víceméně jistý, že novela projde," řekl novinářům předseda výboru Pavel Suchánek (ODS). Soudí, že se do výsledného návrhu podaří zapracovat připomínky ČSSD i Prahy.

Soud rozhodl: Muž je zajištěn výhrou z loterie, sociální dávky nedostane

Pro Svobodu je vládní předloha přijatelná. "Ta naše varianta je jen snaha o to, aby ten zákon co nejrychleji upravil situaci, která je až děsivá," řekl. Jen za dva roky se podle něj zvýšil počet videoloterijních terminálů desetinásobně.

NE novým terminálům

Město Praha by podle Svobody nové videoloterijní terminály rozhodně nepovolovalo. V místech, kde jsou nyní a která považuje město za riziková, například v blízkosti škol, by je chtělo zrušit. Primátor dokonce připustil, že město by riskovalo i případné arbitráže.

Náměstek ministra financí Tomáš Zídek podotkl, že podle vládního návrhu by povolení platila tolik let, na kolik byla vydána. Dříve byla povolení na deset let, poslední dva roky se vydávají na tři roky. Obec by se tedy podle něj musela dohodnout s provozovateli hracích automatů na zkrácení povolení.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.