Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přinese Revolut revoluci na bankovním trhu? Podle analytika se spíše stane vedlejším produktem

Služba Revolut se rozrůstá do Česka, nyní má u nás 40 tisíc zákazníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služba Revolut se rozrůstá do Česka, nyní má u nás 40 tisíc zákazníků. | foto: Revolut

PRAHA Firma Revolut přišla na český trh letos v květnu. O pět měsíců později v Praze otevřela pobočku a má v plánu konkurovat tuzemským bankám. Revolut sází zejména na mezinárodní převody bez poplatku, transakce v reálném čase a možnost nakoupit kryptoměny. Podle analytika ale podobné služby jako Revolut budou pouze vedlejším produktem. Kamenné banky totiž mají u Čechů důvěru a stabilní postavení, tvrdí Tomáš Pithart ze společnosti Deloitte.

Účet u Revolutu zvládne stejné věci jako účet u tradiční banky. Největší výhodu ale představuje pro lidi, kteří cestují do zahraničí. Umožňuje totiž mezinárodní převody bez poplatku, stejně jako výběry ze zahraničních bankomatů. Díky aplikaci Revolut mohou lidé platit ve více než 150 měnách. Na účtu přitom mohou směňovat 25 měn a posílat platby za aktuální mezibankovní kurzy. Před dovolenou si tak klienti britské fintechové společnosti mohou ušetřit cestu do směnárny.

Odpadá návštěva směnárny

„Ještě předtím, než jsem používal Revolut, tak jsem musel vyměňovat české koruny za zahraniční měnu většinou v nevýhodném kurzu. Nyní už to nemusím řešit. Jednoduše jsem například odcestoval do Dánska a platil jsem přes kartu za aktuální směnný kurz,“ svěřil se pro server Lidovky.cz Tomáš Postolka, který službu využíval ještě předtím, než Revolut dorazil na český trh.

Předtím si musel nejdříve převést české koruny na eura a až potom mohl dobít účet. Při směně tak přišel o část peněz. Od května však mohou tuzemští klienti vkládat peníze v korunách.

Další výhodu vidí Tomáš Postolka v rychlosti, s jakou se přeposílají peníze z jednoho účtu na druhý. „Přítelkyně studuje v zahraničí a má také účet u Revolutu. Když si mezi sebou pošleme peníze, tak tomu druhému dorazí během několika sekund,“ popsal.

Umíme toho více než banky, tvrdí český manažer Revolutu

Podle manažera firmy Revolut pro Česko Davida Pavlisky umí internetová bankovní služba více než tradiční banky. Pro tuzemské banky tak přichází další konkurence. „Chtěli bychom se stát pro naše uživatele běžným účtem první volby, prostřednictvím kterého mohou plně spravovat své veškeré finanční prostředky,“ řekl pro Lidovky.cz Pavliska.

Zda český bankovní trh příchod Revolutu změní, se teprve uvidí. Podle analytika ale nedojde k náhlé změně. „Mladší generace je otevřenější k alternativám klasického bankovnictví. Pro banky to tak bude znamenat konkurenci spíše u mladých lidí. Tento trend nezmění bankovnictví ze dne na den, ale postupným stárnutím generace se bude nejspíše měnit,“ uvedl Tomáš Pithart z Deloitte.

Společnost Revolut otevírá svoji pobočku v Praze.

Momentálně má Revolut v Česku 40 tisíc klientů. Jejich počet podle společnosti roste denně o více než 100 nových klientů. Pořád je to ale zanedbatelné číslo v porovnání s tradičními bankami. Pro porovnání: největší banka Česká spořitelna má skoro 4,7 milionů klientů.

„O zákazníky tuzemské banky podle mě kvůli Revolutu nepřijdou. Mnoho věcí nejde provést jinak než přes banku. Například výplaty musí odcházet převodem na klasické bankovní účty. Myslím si, že podobné služby začnou lidé spíše využívat jako vedlejší produkt,“ okomentoval Pithart.

Revolut klientům umožňuje kromě již zmíněných věcí i nákup a prodej kryptoměn, sjednat si cestovní pojištění, pojištění chytrého telefonu a další finanční služby. Nyní plánuje zavést také účty s českými IBAN kódy.

Revolut není klasickou bankou a proto pro něj plynou i některé výhody oproti konkurenci. „Je důležité uvědomit si, že se internetové služby jako je Revolut, pohybují trochu v šedé sféře. V rámci České republiky je povinnost hlásit stavy a zůstatky účtů České národní bance. Vzhledem k tomu, že je Revolut v podstatě online peněženka, tak nepodléhá této reportingové činnosti,“ popsal Tomáš Pithart. V případě vyšších příjmů pak může tyto informace Finanční úřad použít jako nástroj pro vymáhaní vyšších daní ze zisků nebo příjmů.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...