14. října 2013 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přinesl Izraeli prosperitu. Ekonom Stanley Fischer oslaví jubileum

Guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský ekonom Stanley Fischer patří k nejuznávanějším centrálním bankéřům světa, přičítá se mu zásluha například i za to, že izraelskou ekonomiku v době globální krize dobře navigoval, takže utrpěla menší újmu než ekonomiky jiných zemí. V čele izraelské centrální banky stál Fischer, který 15. října oslaví sedmdesátiny, osm let do letošního 30. června.

Rodák z někdejší Severní Rhodesie (dnes Zambie) Fischer působil v mnoha mezinárodních institucích, byl například hlavním ekonomem Světové banky a v letech 1994 až 2001 prvním náměstkem výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu.

Než nastoupil do izraelské centrální banky, pracoval jako místopředseda správní rady v bance Citigroup. Kromě toho byl například poradcem pozdějšího šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho a učitelem současného prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Fischera označil za ústřední postavu, která stojí za úspěšným rozvojem izraelské ekonomiky.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)