14. října 2013 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přinesl Izraeli prosperitu. Ekonom Stanley Fischer oslaví jubileum

Guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guvernér izraelské centrální banky Stanley Fischer. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský ekonom Stanley Fischer patří k nejuznávanějším centrálním bankéřům světa, přičítá se mu zásluha například i za to, že izraelskou ekonomiku v době globální krize dobře navigoval, takže utrpěla menší újmu než ekonomiky jiných zemí. V čele izraelské centrální banky stál Fischer, který 15. října oslaví sedmdesátiny, osm let do letošního 30. června.

Rodák z někdejší Severní Rhodesie (dnes Zambie) Fischer působil v mnoha mezinárodních institucích, byl například hlavním ekonomem Světové banky a v letech 1994 až 2001 prvním náměstkem výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu.

Než nastoupil do izraelské centrální banky, pracoval jako místopředseda správní rady v bance Citigroup. Kromě toho byl například poradcem pozdějšího šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho a učitelem současného prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Fischera označil za ústřední postavu, která stojí za úspěšným rozvojem izraelské ekonomiky.

Lidovky.cz, ČTK