Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přírodní katastrofy stály loni pojišťovny rekordní částky

Záplavy na Filipínách, děti procházejí troskami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy na Filipínách, děti procházejí troskami | foto: ČTK

CURYCH Ekonomické škody způsobené katastrofami byly v roce 2011 rekordně vysoké. Globální ekonomiku stály 370 miliardy dolarů, tedy 6,8 bilionu korun. Údaje zveřejnila švýcarská zajišťovna Swiss Re.

Loni například bylo zemětřesení v Japonsku a povodně v Austrálii a Thajsku.

Pojišťovny musely na škodách vyplatit 116 miliard USD, což byla druhá nejvyšší částka v historii za rokem 2005, kdy v USA řádil hurikán Katrina.

Ztráty pojišťoven z katastrof se loni meziročně více než zdvojnásobily. V prosinci Swiss Re původně odhadovala ztráty za rok 2011 na 108 miliard USD.

Konkurenční větší Munich Re v lednu odhadla loňské náklady pojišťoven ze škod způsobených přírodními katastrofami na 105 miliard USD.

Japonci byli před zemětřesením špatně pojištění

Japonské zemětřesení mělo loni na celkových ekonomických ztrátách téměř poloviční podíl a bylo podle Swiss Re nejnákladnějším zemětřesením v historii. Pojišťovny na škodách však vyplatily jen 35 miliard USD. V zemi totiž není příliš rozšířené pojištění a pojišťovny kryly pouze 17 procent celkových ztrát. "Pokud by Japonsko bylo dobře pojištěno, byl by rok 2011 určitě nejnákladnějším rokem také podle hodnoty ztrát pojišťoven," uvedla analytička Swiss Re Lucia Beverová.

Pracovník Mezinárodní agentury pro atomovou energii na obhlídce ve zničené Fukušimě

Pracovník Mezinárodní agentury pro atomovou energii na obhlídce ve zničené Fukušimě

Pro srovnání po zemětřesení na Novém Zélandu pojišťovny kryly až 80 procent ekonomických ztrát. Pojišťovny vyplatily na škodách 12 miliard USD, stejně jako v případě povodní v Thajsku, které byly nejnákladnějšími povodněmi způsobenými řekou v historii.

Nejvíce loni vyplatily pojišťovny na škodách z přírodních katastrof v Asii, a to 49 miliardy USD. Ve Spojených státech byla loňská sezona hurikánů relativně mírná a ztráty se pohybovaly kolem 25 miliard USD, napsala agentura Reuters.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...