8. dubna 2009 18:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přišli o práci, tak unesli šéfy

Zaměstnanci firmy Scapa zadržovali i britského ředitele pro Evropu Dereka Sherwina (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci firmy Scapa zadržovali i britského ředitele pro Evropu Dereka Sherwina (uprostřed). | foto: JEAN-PIERRE CLATOT AFP

PAŘÍŽ Velmi svérázně se začínají někteří Francouzi, kteří mají přijít o práci, chovat ke svým nadřízeným. Pokud se jim například nepozdává výše odstupného, manažera prostě zadrží a vymáhají lepší podmínky. Naposledy se o to pokusili zaměstnanci filiálky britské firmy na výrobu průmyslových lepících pásek Scapa.

Zaměstnanci  zadržovali od úterního večera v Bellegarde na jihovýchodě země čtyři členy vedení, z toho tři Brity.

Pracovníci tak protestovali proti plánu Scapy zavřít provozovnu v Bellegarde a propustit jejích 61 zaměstnanců. Po vyjednávání s vedením je ale dnes odpoledne opět propustili po příslibu, že se v rozhovorech bude pokračovat.

Zaměstnanci firmy Scapa hlídají před vjezdem do firmy.

Společnost, která ve Francii zaměstnává 260 osob a ve světě 1500, zdůvodňuje svá opatření loňským propadem poptávky po jejích produktech o 50 procent.

V přepočtu téměř 400.000 korun je mu málo
Zaměstnancům nejde ani tak o to zabránit nevyhnutelnému - tedy zavření výrobny, jako spíše o výši odstupného. Scapa nabídla celkovou částku 1,1 milionu eur (přes 29 milionů korun), zaměstnanci chtějí více než dvojnásobek.

Jeden z pracovníků sdělil, že mu bylo nabídnuto po 22 letech práce ve firmě odstupné 15.000 eur (skoro 400.000 korun), což se mu zdá i proto, že jen těžko najde jiné zaměstnání, příliš málo.

Případ v Bellegarde vyvolal větší pozornost, protože právě v úterý francouzský prezident Nicolas Sarkozy rozmáhající se zadržování a obtěžování kádrů firem v potížích nespokojenými zaměstnanci, které vesměs čeká vyhození na dlažbu, ostře kritizoval. Prezident pohrozil, že omezování osobní svobody do právního státu nepatří a bude podle toho s osobami porušujícími zákon podle toho nakládáno.