Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Útlum kvůli španělské chřipce americké ekonomice překvapivě pomohl, zjistili výzkumníci

Situace v Česku, vláda kvůli koronaviru zavřela restaurace, obchody i služby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Situace v Česku, vláda kvůli koronaviru zavřela restaurace, obchody i služby. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vládní nařízení, která byla v posledních týdnech nastavena ve snaze zabránit šíření nákazy koronavirem, se nevybíravě dotkly většiny podniků. Existence mnoha firem je ohrožena, živnostníci zůstali bez příjmu, rapidně stoupá nezaměstnanost. Může ale nárazové zpomalení ekonomiky nakonec vést k jejímu rychlejšímu růstu?

Podle průzkumu americké centrální banky to dokazuje srovnání s tragickou pandemií španělské chřipky, která lidstvo postihla před sto lety. Píše o tom server bloomberg.com.

Ač se v současnosti zdá, že snahy vlád minimalizovat shlukování lidí a co nejvíce omezit fyzický kontakt, jsou radikální a přímo napomáhají tomu, aby se zastavily zavedené finanční toky, podle amerických vědců tomu může být naopak. Věří totiž, že nekompromisní a včasná řešení zkrátí dobu, po kterou bude ekonomika trpět.

Předběžný rozbor ukázal, že pandemie španělské chřipky, při níž zemřelo mezi 50 a 100 miliony lidí, způsobila prudký a dlouhotrvající propad ekonomické činnosti. Například ve Spojených státech, které svou ekonomiku vystavily krizi průměrně, došlo během prvního roku trvání chřipky k 18% úbytku místní výroby a nedařilo se jej roky dohnat – především v nejvíce postižených regionech.

„Nefarmakologické“ kroky proti nemoci, jako je právě vládní nařízení o preventivní karanténě, by se podle průzkumu na větším ekonomickém propadu neměly projevit. „Města, která nastavila razantnější opatření, neprošla větší krizí,“ píšou analytici. „Naopak,“ dodávají. Za příklad uvedli třeba Tchaj-wan nebo Singapur, kde včasný politický zásah dokázal zmírnit jak šíření nákazy, tak ekonomický propad.

S laxním přístupem politiků by se podle vědců mohla vrátit k růstu za výrazně delší dobu. Ekonomové zároveň upozornili, že pokud bychom se návrat k „normálu“ snažili urychlit, ve finále by byl dopad mnohem výraznější, než předpovídá současná krize.

Alžběta Tesárková

Autor

Alžběta Tesárkováalzbeta.tesarkova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...