Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přistěhovalci pošlou z Česka domů každý rok miliardy korun

Dvě třetiny Čechů si myslí, že přistěhovalci představují pro ČR problém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě třetiny Čechů si myslí, že přistěhovalci představují pro ČR problém. | foto: Shutterstock

BRUSEL Z České republiky bylo předloni přistěhovalci odesláno celkem 380 milionů eur (téměř deset miliard korun). Z toho 50 milionů mířilo do jiných zemí EU, zbytek pak mimo unii. Přistěhovalci žijící v zemích Evropské unie posílají do domovských zemí každý rok miliardy eur.

Podle Eurostatu tato suma v roce 2008 dosáhla výše 31,8 miliardy eur (825 miliard korun), což byl meziroční nárůst o zhruba půl miliardy eur. V roce 2004 to bylo pro srovnání jen 19,4 miliardy eur (503 miliard eur).

Tyto částky zahrnují přesuny peněz v rámci států EU (9,3 miliardy eur v roce 2008) i ty, které míří mimo země "sedmadvacítky" (22,5 miliardy eur).

Objem množství prostředků zasílaných do třetích zemí narůstá v posledních letech výrazně rychleji, než je tomu v rámci států EU.

Dvě třetiny ze sumy mířící mimo území Evropské unie plynou ze čtyř zemí - Španělska, Itálie, Francie a Německa, které se řadí mezi státy s největším množstvím přistěhovalců.

Z České republiky bylo předloni přistěhovalci odesláno celkem 380 milionů eur (téměř deset miliard korun). Na Slovensku to pro srovnání bylo pouhých 20 milionů eur (519 milionů korun), přičemž do jiné členské země mířila polovina tohoto objemu.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.