Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Příští týden ‚oslepnou‘ další TV obrazovky. Obchodníci si mnou ruce, rostou jim prodeje nových televizí

Ekonomika

  5:00
Praha - Příští týden skončí vysílání ve starém formátu DVB-T v několika dalších regionech. Se starou televizí nebude možné programy sledovat. V klidu zatím mohou být diváci na Moravě.

Televizní ovladač. foto: Shutterstock

Nadcházející středu a čtvrtek přestane část televizních kanálů fungovat v celkem šesti českých krajích. Dojde k ukončení vysílání ve starém formátu DVB-T. Kdo bude chtít televizi sledovat dále, potřebuje k tomu přístroj schopný přijímat formát DVB-T2 nebo set-top box.

Česká televize ve starém formátu skončí ve středu 12. února na středočeském vysílači Zaječov, v Plzeňském kraji jde o Železnou Rudu a na Karlovarsku ukončí šíření starého formátu všechny vysílače.

Lidé masově kupují nové televize. Vypnutí staršího formátu vysílání je na spadnutí

Televize Nova a Prima stejně jako TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool přestanou být v DVB-T ve středu dostupné v Královéhradeckém kraji. Na Pardubicku zatím jen pro ty, kdo signál přijímají z vysílačů v Letohradu a Žamberku. Ve čtvrtek pak ukončí šíření starého signálu i zbývající vysílače v jižních Čechách.

Vysílání dalších programů, a to hlavně menších kanálů televizí Nova a Prima, dechovkové stanice Šlágr nebo hudební kanál Óčko, bude ukončeno až s odstupem několika týdnů.

Obchodníci mají žně

V přechodu na nové vysílání DVB-T2 jsou nejdále Praha a Středočeský kraj. Až na jeden malý vysílač kanálů, jako jsou Nova Gold nebo TV Relax, už není starý signál k dispozici vůbec – tedy pokud jej není možné zachytit ještě ze sousedního kraje. Na druhé straně zůstává Morava, kde přechod začne až na jaře. Ve Zlínském kraji mohou být lidé bez starostí až do konce května.

Grafika - Jak se vypíná hlavní vysílání.

S tím, jak je ve stále větší části Česka potřeba nová televize, nebo alespoň set-top box, hlásí prodejci elektroniky rostoucí zájem o ně. Například největší český e-shop Alza.cz loni prodal o 34 procent televizí více než v roce předchozím. Set-top boxů si zákazníci objednali dokonce pětkrát více.

„I na začátku roku 2020 vidíme při meziročním srovnání skutečně markantní nárůst prodejů,“ říká Patricie Šedivá, mluvčí Alzy. Například v lednu obsadily set-top boxy dvě pozice mezi pěti neprodávanějšími produkty. Alza čeká, že poptávka zůstane vysoká i v dalších měsících, v souvislosti s tím, jak se bude vysílání vypínat postupně po krajích.

Samotná nová televize nebo set-top box ale klid nezajistí. Problém může být i v bytové anténě. Starší typy si nemusí s novým vysíláním poradit. V takovém případě je potřeba specializovaná firma.

Pro řadu lidí mohou být problémem i takzvané přechodové sítě. Jednotlivé programy jsou dočasně vysílány na dvou různých frekvencích, a kdo si uloží tu dočasnou, tomu obvykle po několika týdnech z přijímače zmizí. Pak je třeba kanály znovu naladit. „Doporučuji použít pro Novu a Novu Cinemu kanály s označením T2. Kanál s označením P bude vypnut a divák by musel ladit znovu,“ vysvětluje Josef Uher, ředitel skupiny Nova. „Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G,“ říká za České radiokomunikace Petra Miterová s tím, že pozemní vysílání využívá na 60 procent českých domácností.

Další výměna po deseti letech?

Češi museli nákup nové televize či set-top boxu řešit i v roce 2011, kdy se přecházelo z analogového na digitální vysílání. Nyní, jen o devět let později, přišla další změna. Nicméně České radiokomunikace i stát uklidňují, že nejméně do roku 2030 žádná další nucená výměna televizí nebude.

Zatímco u přechodu z analogového na digitální vysílání šlo hlavně o zvýšení kvality obrazu, nyní je cílem uvolnění frekvencí pro přenos mobilních dat. Jednotlivé televizní programy se sestěhují na menší část spektra.

Na uvolněném prostoru by mohl vzniknout i čtvrtý mobilní operátor, který by měl zvýšit konkurenci na českém trhu. Česko patří mezi země s nejdražším voláním a mobilními daty pro domácnosti v Evropě.

Autor: