Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přístroj za 20 tisíc upraví vodu tak, že je zdraví nebezpečná, zjistila ČOI

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zakázala distribuci a prodej zařízení na úpravu pitné vody Aqua Pro, kterou lidem nabízejí někteří podomní prodejci. Přístroj, navíc předražený, podle laboratorních rozborů udělá z vody pitné vodu k pití nevhodnou, která představuje pro organismus vážné zdravotní riziko.

S prodejcem vede inspekce správní řízení, v němž rozhodne mimo jiné o pokutě. Nařídila mu nebezpečný výrobek okamžitě stáhnout z trhu a převzít zpátky od spotřebitelů.

„Kvalita dodávané pitné vody z kohoutku je pravidelně kontrolována a pro zajištění její kvality není potřeba využívat žádný externí přístroj,“ zdůraznil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

V posledních měsících se ve schránkách řady lidí objevily letáky s nabídkou rozborů pitné vody přímo v domácnostech.

„Lidé, kteří tuto nabídku využijí, si k sobě domů pozvou neznámou osobu, která je promyšleným způsobem, známým z předváděcích akcí, začne lákat k nákupu předraženého výrobku na údajně zázračné zlepšení kvality pitné vody. Ve skutečnosti si ale spotřebitel za desítky tisíc pořídí přístroj, který z pitné vody udělá vodu k pití nevhodnou, představující pro lidský organismus vážné zdravotní riziko,“ uvedl Fröhlich.

Zlevněno na 19 900

Zařízení na úpravu vody Aqua Pro (sériové číslo T 20264) v ceně zhruba 25 tisíc korun je podle ČOI spotřebitelům obvykle nabízen „se slevou“ za 19 990 korun.

Z provedeného laboratorního rozboru vody upravené tímto přístrojem vyplynulo, že představuje pro spotřebitele zvýšené zdravotní riziko. Mimo jiné snížilo obsah vápníku v pitné vodě o 97,6 procenta a hořčíku o 97,8 procenta. Ve vodě byl zjištěn také nárůst mikrobiologického znečištění o dva řády.

„Voda, upravená přístrojem Aqua Pro, nemá charakter vody pitné a nelze ji používat jako její náhradu,“ uzavřel mluvčí inspekce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...