25. dubna 2016 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přístroj za 20 tisíc upraví vodu tak, že je zdraví nebezpečná, zjistila ČOI

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zakázala distribuci a prodej zařízení na úpravu pitné vody Aqua Pro, kterou lidem nabízejí někteří podomní prodejci. Přístroj, navíc předražený, podle laboratorních rozborů udělá z vody pitné vodu k pití nevhodnou, která představuje pro organismus vážné zdravotní riziko.

S prodejcem vede inspekce správní řízení, v němž rozhodne mimo jiné o pokutě. Nařídila mu nebezpečný výrobek okamžitě stáhnout z trhu a převzít zpátky od spotřebitelů.

„Kvalita dodávané pitné vody z kohoutku je pravidelně kontrolována a pro zajištění její kvality není potřeba využívat žádný externí přístroj,“ zdůraznil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

V posledních měsících se ve schránkách řady lidí objevily letáky s nabídkou rozborů pitné vody přímo v domácnostech.

„Lidé, kteří tuto nabídku využijí, si k sobě domů pozvou neznámou osobu, která je promyšleným způsobem, známým z předváděcích akcí, začne lákat k nákupu předraženého výrobku na údajně zázračné zlepšení kvality pitné vody. Ve skutečnosti si ale spotřebitel za desítky tisíc pořídí přístroj, který z pitné vody udělá vodu k pití nevhodnou, představující pro lidský organismus vážné zdravotní riziko,“ uvedl Fröhlich.

Zlevněno na 19 900

Zařízení na úpravu vody Aqua Pro (sériové číslo T 20264) v ceně zhruba 25 tisíc korun je podle ČOI spotřebitelům obvykle nabízen „se slevou“ za 19 990 korun.

Z provedeného laboratorního rozboru vody upravené tímto přístrojem vyplynulo, že představuje pro spotřebitele zvýšené zdravotní riziko. Mimo jiné snížilo obsah vápníku v pitné vodě o 97,6 procenta a hořčíku o 97,8 procenta. Ve vodě byl zjištěn také nárůst mikrobiologického znečištění o dva řády.

„Voda, upravená přístrojem Aqua Pro, nemá charakter vody pitné a nelze ji používat jako její náhradu,“ uzavřel mluvčí inspekce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz