5. července 2011 7:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Privatizace v Řecku: čeští magnáti se bojí

Řecká krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká krize | foto: Shutterstock

PRAHA  Taková příležitost nepřichází každý den. Řecká privatizace majetku za 50 miliard eur, kterou minulý týden odsouhlasil řecký parlament, však silné české finanční skupiny neláká. Alespoň to tvrdí jejich zástupci. Až na jednu výjimku, a to je skupina PPF Petra Kellnera. Ta už v Řecku začala lovit.

V dubnu za stovky milionů eur koupila 5,72 procent akcií ve čtvrté největší řecké bance Piraeus Bank. "Akvizice je plně v souladu se strategií skupiny PPF zaměřenou na další rozšíření její pozice v bankovním sektoru střední a jihovýchodní Evropy," uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Podle jeho slov má PPF zájem účastnit se privatizace, v ní například budou k mání i zbývající 1,3 procent akcií Piraeus Bank, které řecká vláda dosud vlastní. Vzhledem k velké roztříštěnosti akcionářů banky by se PPF mohla stát jejím významným vlastníkem.

Infografika


PPF vidí další příležitost také v nemovitostech a buduje speciální tým, který se bude řeckou privatizací zabývat. "Sázíme na to, že se Řecko udrží s eurem a že jeho bankovní systém nepostihne kolaps," dodal Bechtin.

Zájem není
Ostatní čeští "žraloci" u Řecka zatím váhají. "Nemáme žádný takový plán, Řecko je značně mimo teritoriální zájem Penty, snažíme se nyní investovat hlavně v Německu a Rakousku," tvrdí například mluvčí investiční skupiny Penta Martin Danko. "Nemůžu vyloučit, že nás nebudou zajímat některá určitá aktiva, ale pro tuto privatizaci nemáme žádný systematický postup ani tým, který by se tomu věnoval," dodal Danko.

Také ČEZ nemá v plánu využít privatizace, firma přitom před lety výrazně expandovala v balkánském regionu. Nabízela by se například řecká elektrárenská společnost PPC, vláda chce z kontrolního balíku akcií prodat 17 procent.

Čtěte také:


"Nikdy to nelze říct na sto procent, ale nepředpokládám, že bychom se účastnili, záleží na dalším vývoji a o podniky se také utká spousta firem. Chceme se soustředit hlavně na investice v rámci České republiky, což znamená obnovu uhelných elektráren v Tušimicích a Ledvicích, výstavbu nové paroplynové elektrárny Počerady a v dlouhodobém horizontu Temelín," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Další firmy tvrdí, že rozhodnutí Řeků je příliš čerstvé a nelze v tuto chvíli sdělit jasné stanovisko. Možné investice však nevylučují. "Nestavíme se k tomu úplně jasně, nechci dopředu předjímat. J&T vyhodnocuje každé jednotlivé příležitosti, neznamená to však, že do nich bude investovat. Pouštět se v tuto chvíli do spekulací je předčasné," prohlásil mluvčí investiční banky Petr Málek.

"Naše investice vychází z dlouhodobé strategie. Není ještě známá konkrétní podoba, podmínky, samozřejmě záleží na cenách. A i kdybychom měli v plánu nějaké investice, nebudeme je zveřejňovat přes média," řekl Alexej Plovajko, mluvčí skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

Rizikovost investic
Investice do řeckých firem jsou zatím dost rizikové, hlavně kvůli nepředvídatelnosti vývoje řecké ekonomiky. "Všichni potenciální čeští investoři si během posledních dvou tří let sami prošli těžkým obdobím během finanční krize, takže momentálně jsou k riziku spíše averzní," tvrdí Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Dalším důvodem podle investorů je, že se Řekům kvůli úsporným opatřením sníží kupní síla, lze prý očekávat tlak řecké vlády na regulaci trhů a zavádění dalších daní.

Privatizace má probíhat po etapách až do roku 2015. Je přitom otázkou, jak vlastní prodej bude vypadat, podle představ některých evropských státníků by se měla konat pod silným vlivem států eurozóny, které se nejvíc podílejí na finanční záchraně Řecka.

Ze zahraničních společností investici oznámil například německý Deutsche Telekom (DT), firma hodlá využít opci na nákup deseti procent akcií v řeckých telekomunikacích OTE. Zájem o řeckou privatizaci oznámily také čínské firmy, zájem už projevy třeba o řecké železnice OSE.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!