31. března 2009 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přivedl GM ke krachu, dostane zlatý padák

Motors Rick Wagoner dostane od firmy penzijní balíček v hodnotě kolem 20 milionů dolarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motors Rick Wagoner dostane od firmy penzijní balíček v hodnotě kolem 20 milionů dolarů. | foto: AFP

DETROIT Odcházející generální ředitel ztrátové americké automobilky General Motors Rick Wagoner dostane od firmy penzijní balíček v hodnotě kolem 20 milionů dolarů (přes 400 milionů Kč). Zpráva přichází v době, kdy jsou vysoké odměny manažerů terčem velké kritiky ze strany politiků i veřejnosti.

Automobilka upozornila, že Wagoner pro ni pracoval téměř 32 let, takže má nárok na určité právně zaručené výhody. "Většina Wagonerových důchodových nároků bude vyplacena v ročních splátkách během pěti let," uvedla mluvčí společnosti. Dodala však, že podrobnosti ohledně Wagonerových nároků se ještě přezkoumávají.

Wagoner rezignoval na svou funkci pod tlakem vlády Spojených států. Ta v pondělí odmítla restrukturalizační plán GM podmiňující další státní pomoc. Vláda nicméně nabídne společnosti provozní kapitál na dalších 60 dnů, během kterých by měl podnik vypracovat nový restrukturalizační plán.

Peníze dostane i přes to, že vláda zakázala odstupné vyplácet

Automobilka GM již od ministerstva financí obdržela půjčky v hodnotě 13,4 miliardy dolarů (277 miliard korun) a nyní žádá dalších 16,6 miliardy. Dohoda s ministerstvem sice zahrnuje zákaz výplaty odstupného vysokým vedoucím pracovníkům, ten se však zřejmě netýká penzijních výhod, píše server ABC News.

Automobilka GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Automobilový průmysl po celém světě se nyní potýká s poklesem poptávky, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.