15. července 2009 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přivedl největší automobilku světa ke krachu, dostane miliony dolarů

Bývalý generální ředitel americké automobilky General Motors Rick Wagoner  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý generální ředitel americké automobilky General Motors Rick Wagoner | foto: ČTK

DETROIT Bývalý generální ředitel americké automobilky General Motors Rick Wagoner (56) dostane během prvních pěti let důchodu 8,6 milionu dolarů (téměř 160 milionů Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Wagoner oficiálně odejde do důchodu 1. srpna poté, co v březnu rezignoval na svou funkci pod tlakem americké vlády. Wagoner bude dostávat do konce života penzi přes 74.000 dolarů ročně. Během prvních pěti let důchodu navíc obdrží 1,64 milionu dolarů ročně.

Společnost GM minulý týden opustila bankrotový režim poté, co se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přeměnila v menší podnik, který by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků.

Většinovým majitelem "nové GM" je nyní americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku. Kdyby Wagoner odešel do důchodu již v loňském roce, činila by hodnota jeho penzijního balíčku téměř 23 milionů dolarů.

GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Firma v loňském roce přišla o pozici největší světové automobilky podle objemu prodeje. O prvenství ji připravil japonský konkurent Toyota Motor. GM vládla světovému automobilovému trhu více než tři čtvrtě století.

ČTK