Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přivedl Société Générale téměř k bankrotu. Teď se soudí

Jérôme Kerviel se svojí knihou "Chycen: Vzpomínky obchodníka" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jérôme Kerviel se svojí knihou "Chycen: Vzpomínky obchodníka" | foto: Reuters

PAŘÍŽ U soudu v Paříži dnes začal ostře sledovaný proces s bývalým makléřem francouzské banky Société Générale Jérômem Kervielem.

První den procesu ale podle očekávání nepřinesl žádné konkrétní výstupy a právníci obou stran zatím jen začali s objasňováním příčin sporu. Kerviel působil uvolněně, k samotnému procesu ale zatím nic neřekl. Bývalý ředitel Société Générale Daniel Bouton se před soudem odmítl osobně objevit.

Banka svého bývalého zaměstnance obvinila, že riskantními transakcemi na finančních trzích značně přispěl ke ztrátě kolem 4,9 miliardy eur (asi 127 miliard Kč), kterou banka utrpěla a která ji přivedla na pokraj bankrotu.

Société Générale, která mimo jiné vlastní i českou Komerční banku, posléze musela zvýšit základní jmění, aby se s problémy vypořádala.

Proces on-line na Twitteru

Případ se těší obrovskému zájmu veřejnosti, jednak proto, že Kerviel se stal jedním ze symbolů finanční krize, také ale proto, že se proti sobě utkají patrně dva nejlepší právníci ve Francii. Soudní spor sledují stovky novinářů z celého světa, předsedající soudce je ale upozornil, že v soudní síni nemohou používat mikroblog Twitter.

Soud s Kervielem by se mohl táhnout i měsíc, odhaduje se však, že skončí zhruba do dvou týdnů. Dnešek byl v zásadě jen ceremoniální záležitostí, vysvětlovala se podstata sporu a obě strany se ještě seznamovaly s podrobnostmi. Třiatřicetiletý Kerviel, oblečený v tmavém obleku, bílé košili a světlé vázance s jemnými proužky, většinou jen tiše poslouchal a čas od času se i pousmál.

"Doufáme, že bude vše transparentní a že Société Générale nebude bránit tomu, aby pravda vyšla najevo," prohlásil Kervielův právní zástupce Olivier Metzner. Kerviel při vstupu do soudní síně novinářům neřekl nic a nechal mluvit jen svého právníka. Société Générale podle něj Kerviela využila jako figurku, která měla bance vydělat peníze, a pak zmizet ze scény.

Tichý souhlas

Banka svého bývalého zaměstnance viní z překročení pravomocí, zpronevěry a falšování dokumentů. Tvrdí také, že Kerviel neoprávněně manipuloval s počítačovými daty. Pokud bude bývalý makléř banky shledán vinným, hrozí mu pětiletý trest vězení a pokuta až 375 000 eur (asi 9,7 milionu Kč).

Makléř sice připustil, že otevíral pozice, které jeho nadřízení neschválili, dělo se to ale podle něj s tichým souhlasem banky. Na tom staví také obhajobu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!