Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prkno budoucnosti má o kolečko víc. Novinku z USA inspirovalo sci-fi

Onewheel - motorový skateboard do města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Onewheel - motorový skateboard do města. | foto: rideonewheel.com/

PRAHA Jako hybrid skateboardu a vozítka segway vypadá nový dopravní prostředek do města s pracovním názvem Onewheel. Nemusíte se odrážet, elektromotor pohánějící kolo rozpohybujete nakloněním dopředu a zabrzdíte narovnáním se. Internet je novým nápadem nadšený a díky úspěšné sbírce by se Onewheel měl začít prodávat ještě letos na podzim.

Předlouhou pro nový dopravní prostředek vznikající v USA byla filmová série Návrat do budoucnosti, ve které hlavní hrdina klouzal na skateboardu vznášejícím se těsně nad povrchem. Ačkoliv nápad na elektronický skateboard není nový, projekt Onewheel má oproti ostatním značné šance na úspěch.

Výrobci totiž vsadili na financování vývoje formou příspěvků od nadšenců. Od 27. ledna, kdy byla sbírka spuštěna, vybrali více než šestinásobek z plánovaných 100 tisíců dolarů (víc než 2 miliony korun). V pondělí hlásilo počítadlo služby Kickstarter hlásilo 630 tisíc dolarů a „kolový skateboard“ tak jde do výroby.

Spíš než jízdu na skateboardu připodobňují tvůrci vynález spíše k surfu nebo snowboardu. Pohybujete se totiž jen jednoduchým přenášením váhy dopředu, dozadu a do stran.

„Je to, jako kdybyste horský svah narovnali a každé ulice najednou připomíná ten nejjemnější prašan,“ říká Gentry Underwood v propagačním videu. Základy jízdy by měl každý zvládnout už za minutu.

Samozřejmostí je propojení prkna s mobilním telefonem, kde vám aplikace hlásí stav baterie, zaznamenává váš styl jízdy a vytváří statistiky. Pohon motoru zajišťuje lithium-železo-fosfátová baterie, která vydrží jízdu až 9 kilometrů. Plně se nabije už za 20 minut v dražší verzi a dvě hodiny u standardní varianty.

Onewheel - motorový skateboard do města.

Onewheel - motorový skateboard do města.

Výrobci hrají v kampani i na vlasteneckou notu. Dušují se, že většina součástek je vyrobena ve Spojených státech, zároveň ale připouští, že využívají i několik málo dodavatelů z Evropy a Asie.

První kousky by měly jít na trh už letos v září, přičemž k dostání bude běžná varianta za 1 300 dolarů (víc než 26 tisíc korun) a model s rychlejším nabíjením za 1 400 dolarů (víc než 28 tisíc korun). Pokud chcete oslnit okolí netradiční barvou prkna, připlatíte si dalších 200 dolarů za růžový, stříbrný nebo černý rám.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...