7. prosince 2009 17:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pro české firmy není znalost práce na počítači důležitá

U počítače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače |

PRAHA Hledáte práci a neumíte pracovat s počítačem? Tak to si můžete oddechnout. České firmy v tom většinou nevidí problém. Podle studie společnosti Microsoft, která zjišťovala jakou důležitost přikládají evropští zaměstnavatelé informačním znalostem, totiž ti čeští skončili až na konci.

Více než padesát procent českých firem navíc neočekává, že by důležitost informačních znalostí rostla.


Výsledky studie zpracované pro Microsoft firmou IDC, které mají LN k dispozici, ukazují, že bez ohledu na vlivy ekonomické krize bude v evropských zemích celých 90 procent všech pracovních pozic vyžadovat schopnost práce s informačními technologiemi a systémy. V Česku však nároky na schopnost pracovat s moderními technologiemi příliš vysoké nejsou.

Evropské firmy očekávají, že do pěti let budou zaměstnávat méně než 10 procent zaměstnanců bez informačních schopností. Zaměstnavatelé v Česku si však myslí, že těchto míst bude o tři procenta více.

Češi jdou proti proudu i v dalším bodě výzkumu. Zatímco zahraniční firmy jsou přesvědčeny, že v následujících pěti letech budou informační schopnosti a znalosti absolventů hrát stále vyšší roli při získávání zaměstnání, v Česku podle respondentů moc důležité nebudou.

Autoři studie tento rozdíl vysvětlují tím, že v tuzmsku existuje velký počet výrobních závodů s nízkými nároky na pracovní sílu. Studie se zabývala třinácti zeměmi EU na vzorku 1370 zaměstnavatelů. Ukázala, že v rámci Evropské unie existují pouze drobné rozdíly v nárocích na informační znalosti zaměstnanců.

nevJan Nevyhoštěný