17. září 2016 19:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pro kvalitu medu je podle vítězky soutěže klíčové stanoviště úlu

Kontroly medu - KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontroly medu - KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ | foto: ZRLidové noviny

BRNO Pro kvalitu medu je nejdůležitější stanoviště úlu. Na výsledku se odráží přibližně z 85 procent, zbytek tvoří práce včelaře, řekla ČTK Dagmar Šormová z Prahy, která je celkovou vítězkou ocenění Med roku 2016 a uspěla také v kategorii vícedruhových květových medů. Ceny převzala v sobotu v Centru volného času Lužánky v Brně.

Vítězný med je od včelstva, které sbírá nektar na stolové hoře Vidoule v Praze. Kolem je sad z třešně ptačí. „Je to téměř nejvyšší místo Prahy, přímo v srdci Přírodního parku Košíře-Motol. Kolem dokola není žádná doprava, nestříká se tam, žádné pesticidy,“ uvedla Šormová.

Do soutěže se letos přihlásilo 71 včelařů z Česka a Slovenska. V kategorii medovicových medů uspěl Miroslav Spurný z Chebu, v jednodruhových květových medech si prvenství připsal Lubomír Bouda z Prostějova. Ocenění za pastované medy míří k Michalu Bednářovi z Brněnska. Cenu za nejlepší design medu si odveze Helena Proková Mališová do Bratislavy.

Cílem akce organizované Pracovní společností nástavkových včelařů je přiblížit obor široké veřejnosti. Soutěž má zároveň zlepšit povědomí o kvalitě domácích včelích produktů a propagovat prodej medu takzvaně ze dvora, tedy od včelaře přímo ke koncovému spotřebiteli.

Výstavní část akce v Lužánkách je nejen přehlídkou sladkých chutí, ale také pastvou pro oko. Barevná škála medů je totiž dosti široká - od světle zelenkavých přes zlaté až po asfaltově černé. Rozdíly jsou také ve zpracování obalů a etiket, což je ostatně také jedna ze soutěžních kategorií.

Šlo nám také o to, aby si včelař uvědomil, jak může výběrem sklenice a etikety zvýšit atraktivnost svého medu. Lidé se stále častěji shánějí po medu přímo od včelaře, věří jeho kvalitě. Na každém včelaři je, zda zaujme i estetickým balením,“ uvedla organizátorka Zdeňka Cutáková.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…