24. března 2011 17:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Problémy v Libyi a v Japonsku vyhnaly cenu zlata na nový rekord

Zlato | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato | foto: Shutterstock

LONDÝN Cena zlata se dnes vyšplhala na nové rekordní maximum 1447,40 dolaru za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).

Vzhůru ji tlačí slabší dolar, násilí na Blízkém východě, jaderná krize v Japonsku a dluhové problémy v Portugalsku, napsala agentura Reuters. Zlato je totiž obvykle považováno za bezpečnou investici v období nejistoty.

Cena zlata se zvyšuje již sedmý den za sebou a nárůst vykazují také další drahé kovy. Cena stříbra se dnes poprvé od roku 1980 vyšplhala nad 38 dolarů za troyskou unci.

"Cena zlata je nyní podporována zájmem investorů o bezpečné útočiště, který pramení ze tří současných krizí. Těmi jsou Libye a obecněji nepokoje na Blízkém východě a v severní Africe, Japonsko a obnovené obavy ohledně okrajových zemí Evropy, zejména Irska a Portugalska," uvedla analytička Anne-Laure Tremblayová ze společnosti BNP Paribas.

Předseda portugalské vlády José Sócrates ve středu podal demisi, když parlament neschválil úsporná opatření navržená jeho menšinovou socialistickou vládou. Portugalsko je kvůli vysokému rozpočtovému deficitu považováno za kandidáta na přijetí zahraniční pomoci.

Japonsko se nadále potýká s důsledky ničivého zemětřesení, včetně havárie v jaderné elektrárně Fukušima. V Libyi pokračuje povstání proti režimu tamního vůdce Muammara Kaddáfího.

Lidovky.cz, ČTK