Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proč je důležitá nesrozumitelnost byrokratického jazyka?

jazyk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jazyk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Úředníci všeho druhu milují pasiva. O žádosti o sociální dávku "je rozhodnuto", podle vyšetřovacího spisu "oběť podlehla zraněním neslučitelným se životem", policejní vyšetřování "je zahájeno" a i ve firmě se výpověď "dává".

Navíc se úřední papíry jen hemží odkazy na různé paragrafy a nařízení. Zřídka někdo do takového dokumentu napíše, že úřad rozkázal, a snad už nikdy tam nenajdeme větu "já, pověřený úředník, jsem tímto rozhodl, že něco bude tak a tak". Proč?

Ne že by úředníci byli méně inteligentními lidmi nebo že by snad podmínkou zaměstnání v jakékoliv větší instituci byla absolutní ztráta srozumitelného vyjadřování nebo úplná absence literárního talentu. Právě naopak, úředníci byli v minulosti vždy vedeni k vybroušenému psaní - a používání složitých nejasných souvětí s pasivními tvary sloves je toho jen důkazem.

Pasivní tvary totiž vypadají nestranně a téměř vědecky. Jejich užití v úředním textu má navíc odrážet i představu o úřednické nezaujatosti.

Ale hlavně, jak poznamenává americký ekonom Robert H. Frank, pasivní tvary pomáhají úředníkům vyrovnat se se svou odpovědností.

Přesněji řečeno, snížit ji a rozmlžit. Nikdo není rád, když mu někdo rozkazuje. Úředníci tak vyvolají mnohem menší pobouření u těch, o kterých rozhodují, když napíší, že "bylo rozhodnuto", než když jim sdělí "rozhodl jsem".

Navíc se najednou zdá, že úředník za rozhodnutí nenese odpovědnost, že přišlo jaksi odněkud shůry.

O tom se mohl přesvědčit americký ekonom Alfred Kahn, který se v roce 1977 za prezidenta Spojených států Jimmyho Cartera stal šéfem Amerického úřadu pro civilní letectví. Po nástupu do funkce rozhodl, že úředníci musejí začít psát svá rozhodnutí jasně a srozumitelně. "Přečtěte svůj dokument napřed svým partnerkám a dětem, a pokud se vám začnou smát, musíte ho přepsat," vysvětloval jim. Novináři Kahna chválili, ale úředníci se stejně nakonec velmi brzy vrátili ke svému newspeaku plnému slovesných pasiv a nejasných odkazů.

Pokud totiž někdo z úředníků použil jasnou řeč, ostatní se snažili svést důsledky rozhodnutí celého úřadu na něj. Jak nakonec poznamenal sarkasticky sám Alfred Kahn: "Je méně pravděpodobné, že se dostanete do vězení, když u soudu tvrdíte: "(ten člověk) byl zasažen kamenem", než když (řeknete) "praštil jsem ho šutrem".

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!