11. února 2011 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proč je nejhledanějším povoláním řidič? Vydělává okolo 50 tisíc

Starší řidička - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starší řidička - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nejhledanější prací ze strany žadatelů jsou řidiči. Shodují se na tom hned dvě statistiky pracovních portálů. Portál Agentka hlásí, že v lednu padlo 65 tisíc dotazů ohledně práce řidiče. Řidiči jsou nejčastěji hledanou prací i na pracovní portálu Sprace.

"Vysvětlujeme si to situací na trhu, kdy pro profesi řidiče není třeba žádného odbornějšího zaměření a pracovní pozice řidiče je stále hezky placená," říká Veronika Rozumková ze společnosti Seznam.cz, která portál Sprace provozuje.

Navíc si řidiči dálkových kamionových společností užívají benefity plynoucí z jejich cestování. I díky dietám vypláceným v eurech se dostávají na poměrně zajímavé mzdy, které se pohybují okolo 50 tisíc hrubého.

Navíc jim svědčí i současná situace a dopravci nové řidiče hledají.

"Doprava je indikátorem růstu ekonomiky a vzhledem k tomu, že v loňském roce došlo k jejímu oživení, vzrostly dopravní výkony firem, což vedlo ke zvýšené poptávce po řidičích," říká Jiří Kocourek ze společnosti LMC.

Nová směrnice přikazuje jezdit osm hodin denně

Svoji roli hraje i evropská směrnice, která na začátku loňského léta přikázala profesionálním řidičům šoférovat v souhrnu osm hodin denně. Na pracovním portálu Jobdnes se objeví po zadání hesla "řidič" v současnosti kolem stovky pracovních pozic od řidičů záchranky až po šoféry tahačů.

Na druhém místě se s 31 tisíci dotazy objevují obchodní zástupci, kteří jsou nejhledanější naopak z pohledu firem.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!