16. června 2011 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proč máme zachraňovat Řecko, ptají se Američané

Brooklynský (na snímku) i Manhattanský most vydávají ve dne v noci pekelný rachot. Místní obyvatele to vzrušuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brooklynský (na snímku) i Manhattanský most vydávají ve dne v noci pekelný rachot. Místní obyvatele to vzrušuje. | foto: Shutterstock

NEW YORK Sotva je za námi první výročí záchrany Řecka před státním bankrotem, už se mezi evropskými politiky hovoří o nové pomoci.

Skoro nikdo už nepochybuje, že Evropská unie své daňové poplatníky opět nepříjemně překvapí, ale proč by měli potíže Řecka platit i daňoví poplatníci na druhé straně Atlantiku? ptají se v americkém listě The Wall Street Journal (WSJ) šéfové organizace Freedom Works Dick Armey a Matt Kibbe.

Opravdu MMF pomáhá?

Není vůbec jisté, že další pomoc Řecku - anebo nějaké jiné zemi, která má podobné problémy - skutečně pomůže. Historie říká, že pravdou bývá opak.

Když MMF v roce 1990 radil Argentině, jak se vypořádat s problémy, výsledkem bylo, že se Argentina dostala do destruktivního cyklu devalvace a vysoké inflace, provázeného omezením kapitálových toků.

Podobně špatnou radu pak dal měnový fond později v 90. letech také Indonésii. Když v roce 2008 přišla finanční krize, MMF svým přístupem k problémovým zemím a velkým bankám podporoval nezodpovědné chování, upozorňují Armey a Kibbe.

Americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová minulý týden slíbili, že budou spolupracovat "jak na bilaterálním základě, tak prostřednictvím mezinárodních a finančních institucí jako je MMF", aby zabránili bankrotu Řecka. Peníze, které bude třeba na tento plán vynaložit, ale nebudou zadarmo, podotýkají autoři.

Díky dohodě o dodatečném financování z roku 2009 už Spojené státy poskytly Mezinárodnímu měnovému fondu ve formě nouzových úvěrů zhruba 108 miliard dolarů (asi 1,8 bilionu Kč). Vzhledem k tomu, že kvóta pro účely financování činí v MMF v případě Spojených států 17,7 procenta, Spojené státy budou mít patrně i vyšší ztráty než další tři největší přispěvatelé dohromady.

"Američtí daňoví poplatníci si teď nemohou dovolit zachraňovat Řecko ani žádnou jinou zemi. Washington má před sebou deficit ve výši 1,65 bilionu dolarů (asi 28 bilionů Kč), což je asi 11 procent hrubého domácího produktu USA. Aby se mohla Amerika záchrany Řecka zúčastnit, musela by Obamova administrativa občanům zvýšit daně, půjčit si další peníze, anebo přinutit centrální banku, aby natiskla ještě víc peněz," píše se dále.

ČTĚTE TAKÉ:

Ať už by se Američané rozhodli pro kterýkoli z nastíněných způsobů, jak získat peníze na záchranu Řecka, v konečném důsledku by ještě víc zchudli.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!