15. října 2010 9:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: Fortuna hraje fér, nevykládá pohádky

Fortuna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fortuna | foto: Lidové noviny

Burzovní téma číslo jedna je IPO a žádná správná makléřská debata se nevyhne otázce Fortuny. Je správně oceněná? Má šanci ještě růst a jsme schopni překonat fakt, že se jedná o exit, a nikoliv investici do dalšího rozvoje firmy?

Slabou stránkou emise je již jednoznačně silná penetrace na trzích zájmu, která se bude jen velice těžce překonávat, a také částečný exit akcionářů, který není investory přijímán stejně dobře jako nově získaný kapitál na rozvoj firmy.

Hlavní prodejní argument je podle mého názoru schopnost a ochota konkurovat částečně strnulé Sazce v oblasti číselných her a díky atraktivní dividendové politice se domnívám, že takový titul prostě patří do českého portfolia. Čím si mě Fortuna a její upisovatelé získali, je business plán, který ukazuje mírný pokles čistého zisku letos, velký propad příští rok a až pak mimořádnou ziskovost. Většina firem šla na burzu s těžce uvěřitelnou exponenciální řadou zisků v následujících letech. I proto mi přístup a ocenění firmy přijde férové.

Společnost BGS Energy plus, která podniká v obnovitelných zdrojích, konkrétně v bioplynu, oslavila rok působení na trhu a naděluje si hezké dárky - téměř každý týden oznamuje nový kontrakt na stavbu bioplynové stanice. Otázka zní - je 50% růst ceny za rok na burze dostatečný při relativně nízké likviditě? Podle mého názoru ano. Fortuna by jej nepochybně v roce 2011 brala.
A vždy zajímavá výsledková sezona v USA, která přichází po historicky nejlepším září od roku 1939 (růst 8,8 %), je tak nyní v ČR částečně v pozadí.

Jan Procházka, ředitel Cyrrus, a. s.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.