14. října 2011 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: Heslo dne: cukr, měď a kukuřice

Cukr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukr | foto: Shutterstock

Středoevropské země mají asi nějakou speciální schopnost dělat špatná a zlomová řešení v momentech, kdy se to mimořádně nehodí – česká vláda padla v době předsednictví Česka celé Evropské unii, která právě řešila první ekonomickou krizi, a Slovensko v úterý nezůstalo své pověsti nic dlužno a povedlo se mu shodit alespoň na chvíli ze stolu záchranný plán pro eurozónu nyní.

Maďaři "perlili" již v průběhu svého svérázného předsednictví a Poláci nyní působí dojmem, že jejich chvilka přijde až v momentu spolupořádání ME ve fotbale.

Trhy na tento fakt reagují poměrně střízlivě, což je určitě chvályhodné. Kdyby trhy reagovaly podrážděně a braly v potaz nejhorší možné scénáře typu výstup Německa z eurozóny oceněný na 25 procent propadu HDP či nejhorší možné propočty o stavu evropských bank a pyramidových efektech pádu, pak by se nejspíše lehce naplnila teorie, že nejnižší cílová cena je pouze a jedině nula.

Z pražského parketu je nyní opravdu složité vybrat ideální titul, zlato jako cenově nestabilní taky pominu a sázky proti dolaru a euru jsou spíše teoretickou konstrukcí, protože najít ten správný bezpečný přístav, který nebude smeten případnou fiskální bouří v Evropě, je téměř nemožné.

Zajímavá se mi nyní jeví investice do koše komodit složených z kukuřice, cukru, mědi a ropy, která se nyní poměrně často objevuje ve formě strukturovaných produktů. Tato investiční myšlenka je založena na částečném poklesu těchto komodit v nedávné době a nejlepších vyhlídkách na jejich následný mírný růst v horizontu čtyř a více let.

Jan Procházka, analytik Cyrrus

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.