7. prosince 2012 13:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: Je tu bájná Santa Claus rally

Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | foto: /APČTK

Blíží se konec roku a ten je časem zúčtování a výhledů do roku 2013. Ale ještě než přijde do managerských kanceláří čas powerpointových prezentací a snahy zachránit rok a tím pádem i bonusy, je tady Santa Claus rally. Bájný efekt, který přináší na kapitálové trhy výrazný růst, tedy většinou.

Co je jeho průvodním jevem není úplně jasné, ale nejspíše to bude něco mezi všeobecně dobrou vánoční náladou a pokusem zachránit rok růstem trhu. Objevují se i názory, že někteří makléři, kteří dostávají bonusy předčasně, je ihned obrací na trhu a nejbizarnější teorie říká, že v době před vánoci si vybírají dovolenou burzovní pesimisti a tím pádem nemohou negativně ovlivňovat trh.

Ať je to tak nebo úplně jinak, statistiky dokazují, že psychologie davu působí a všichni s růsty počítají - a co je chtěné, to se většinou i stává.

Na pražském parketu zatím moc veselo není. Po dvou týdnech hrůzy, kdy se první ukázalo v nejistém světle celé účetnictví firmy KIT, burza volně navázala zaváděním systému Xetra, které se nepovedlo úplně ideálně.

Tak snad se již pomalu i v tomto týdnu na místní burzu přesune vánoční nálada. Objemově je vánoční, tedy poklidná nálada celý rok, ale pevně věřím, že se objeví pár investorů, kteří si chtějí odnést alespoň nějaké pozitivní zážitky z roku 2012 a ještě se do trhu mírně pustí s nákupním apetitem. Zda se Santa Claus rally odehraje, se dozvíme již brzo. A pokud to nevyjde, můžeme se těšit na lednový efekt. Prostě na trhu se pořád na něco čeká. Veselé vánoce.

Jan Procházka, analytik Cyrrus

Najdete na Lidovky.cz