23. prosince 2011 9:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: Kam investovat v příštím roce?

Světová ekonomika, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová ekonomika, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Poslední týdny starého roku a první toho nového většinou přinášejí na kapitálové trhy mimořádné impulzy. Po Santa Claus rallye přichází vystřízlivění a pokles objemů v průběhu Vánoc. Tento jev je pak nahrazen takzvaným lednovým efektem, kdy portfolio manažeři houfně dokupují akcie do svých knih.

Letos je ovšem všechno jinak. Eurozóna bojuje o přežití, a i když je cesta k záchraně od politiků mimořádně vlažná a nedodržuje předem stanovené termíny, jsem přesvědčen, že to celý špatně integrovaný evropský spolek ustojí.

USA, hlavní hybatel trhy, stály sice v létě na hraně fiskální pasti, ale nakonec se z ní dostaly a nyní vykazují známky oživení. Každý investor se logicky ptá, jaká strategie bude dobrá pro těch následujících 12 měsíců?

Recese nás již nepochybně nemine, a tak je logické, že cyklické obory budou na propad ekonomiky reagovat. Výhodou však zůstává, že většina z nich ekonomiku předběhla a svůj pád zažila již letos. Jako největší problém vidím zamrzlý bankovní trh, který značně omezí úvěrování firem.

Investoři budou první zkoumat výhledy jednotlivých sektorů a hned obratem zadluženost konkrétních firem a nutnost například obnovy dluhopisů právě v roce 2012. Umělé zadlužení a následný daňový štít už není investiční mantrou, navíc stále více zemí uvažuje o daňovém znevýhodnění cizího kapitálu.

Konzervativní investor si tak logicky musí vybrat tituly ze sektoru zboží denní spotřeby, potažmo potravinářství či zdravotnictví. Nápověda v podobě plánované dividendové politiky přijde vhod. Veselé Vánoce!

Jan Procházka, analytik Cyrrus

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.