8. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: Kdo vydělá na fotbale?

Ruští fotbalisté Alexandr Keržakov (vlevo) a Andrej Aršavin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští fotbalisté Alexandr Keržakov (vlevo) a Andrej Aršavin | foto: Reuters

Na pražském burzovním parketu i na okolních trzích zavládla nuda. Letní obchodní atmosféra v kombinaci s negativními scénáři v podobě dalšího vývoje Evropy jsou třaskavou směsí, která investory na burzu zrovna nepřitahuje.

Ty tam jsou lednové a únorové růsty a indexy se boří do dvouciferných záporných hodnot ve srovnání s loňským červnem. O poklesu objemů na stovky milionů korun denně ani nemluvě.

Ještě že je za rohem mistrovství Evropy ve fotbale. To přináší mnoho impulzů pro nákup akcií firem, které z této akce mohou těžit. Nejvíce mě na svátku fotbalu fascinují propočty akademiků, jak turnaj dopadne dle ceny hráčů jednotlivých týmů či sázky podle již mrtvé chobotnice Paula.

Ale zpět k akciím- tak primárně se dá vsadit na hlavní sponzory této sportovní události, například na Adidas, který bude medializovaný do aleluja. Nebo na stavební firmy, které dopomohly k stavbě a inovaci stadionů. Případně na sázkové kanceláře, které by měly mít i díky olympijským hrám žně, a zdaleka nejde pouze o Fortunu.

A co prodejci plazmových či LED televizí? Kdo by si nechtěl před létem udělat radosta místo dovolené si užít domácí televizní žně. Největší spekulanti se mohou pustit i do makroekonomické analýzy a podívat se, co přinese stavba stadionů, zvýšený turismus a dálnice Polsku a Ukrajině na HDP, a dle toho vsadit na jejich dluhopisy. Ale hlavně k fotbalu patří párek a pivo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Já osobně bych si stejně nejraději vsadil na české pivovary a souboj o nejprodávanější radler letošního léta. Škoda že to na pražské burze zatím není možné.

Jan Procházka, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz