3. února 2012 12:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: „Riskující“ stát a podpora inovací

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

V České republice si dlouhodobě stěžujeme na chybějící primární emise akcií a téměř nerozvinutý a nefunkční trh s rizikovým kapitálem. Tyto faktory poměrně výrazně ovlivňují konkurenceschopnost České republiky, protože zde neexistuje funkční alternativa k dluhovému financování, navíc vhodná pro rychle rostoucí projekty inovačního charakteru.

Všechny známé tržní přístupy k problematice selhaly, daňové insentivy se nikomu nastavovat nechtěly a s daní z dividend je to teď nahnuté. A tak se stát, potažmo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s CzechInvestem, rozhodl tento stav změnit.

V průběhu prvního kvartálu začne fungovat Czech Ekosystém, celková a systematická podpora inovativních firem. Ty dostanou od státu zkušeného kouče, který je provede procesem tvorby byznys plánu, zavádění produktu na trh, případně problematikou patentové ochrany.

Tento kouč je garantem zdravého vývoje firmy. Poradenství může být velmi rozsáhlé a firma přitom zaplatí maximálně 20 procent nákladů na svého pomocníka, zbytek jde na vrub CzechInvestu.

Tento systém je prvním krokem podpory, tím druhým, stěžejním je tzv. seed fond, tedy státní fond kvalifikovaných investorů, který bude kofinancovat rozvojové projekty kapitálem s očekávanou návratností. Je to veliký posun od dotací z Evropské unie na rozhledny v místech, kde není nic vidět, či hotely, do nichž nikdo nejezdí a jejichž přínos pro Českou republiku nikdy nikdo nevyhodnotil.

Kdo by to před pěti lety řekl, že stát bude ochoten "riskovat" a podpoří i projekty s nejistou návratností? Tyto projekty budou hrát v budoucnu v dotacích prim, zvykejme si.

Jan Procházka, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!