5. srpna 2011 11:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

PROCHÁZKA: Světlé okamžiky temného léta

BMW X6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BMW X6 | foto: autoclub.com.au

V právě probíhající skokovité fiskální konsolidaci Evropy a USA, kterou lze sledovat v online čase, je složité najít jiná nosná témata, než jsou úrokové sazby Španělska, Itálie či ztráty politických bodů Baracka Obamy.

Ale i přes tento hektický vývoj ve světě se na českém kapitálovém trhu dá najít pár příjemných novinek. Jistě si ještě vzpomenete na tu partičku zvanou NERV, která letos na jaře v práci o konkurenceschopnosti na finančním trhu psala o zrušení daně z dividend, větší podpoře IPO, finanční gramotnosti a jiných tématech.

Tak prodeje státního majetku přes BCPP jsou pro politickou reprezentaci stále tabu, ale náměstek ministra financí Ladislav Minčin již veřejně mluví o zrušení daně z dividend, které by mělo mimořádně pozitivní přínosy nejen pro krátkodobý růst českých papírů.

Zároveň budou dnes oznámeny podrobnosti k listingu společnosti E4U, která přináší v Česku zatím netradiční pojetí investování do akcií, které známe spíše z rozvinutého Německa. Takže i o prázdninách se dějí malé zázraky.

A kdo zrovna nevěří Praze a českým cenným podnikům, ten jistě sleduje mimořádné ziskové marže u výrobců luxusních automobilů - 14,4 procenta u BMW je číslo, které si v minulosti nikdo nedokázal představit.

Je vidět, že luxus je anticyklický a že Čína i přes růst cen vstupních komodit ještě stále není téma, které se dá jen tak shodit ze stolu. Ostatně dá se sázet i na Audi (VW), Porsche či Mercedes (Daimler) a na volné pokračování růstového trendu v těchto krizí opomíjených segmentech.

Jan Procházka, analytik Cyrrus

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.