3. dubna 2009 7:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodavači dobré nálady

Při fotografování lídrů G20 byli všichni v dobré náladě. (zleva Barack Obama, italský premiér Silvio Berlusconi a ruský prezident Dmitrij Medveděv) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při fotografování lídrů G20 byli všichni v dobré náladě. (zleva Barack Obama, italský premiér Silvio Berlusconi a ruský prezident Dmitrij Medveděv) | foto: ČTK

PRAHA Více hlav, více rozumu? Takhle prostě to na setkání lídrů skupiny G20 neplatí, ale něco se skutečně děje. To něco vidíme možná lépe z Prahy než odjinud. Ano, z Prahy, kde jako by se jen generovala příslovečná špatná nálada. Sestřelit vládu jde snadno, ale co dál? Všichni tápou. To v Londýně sice také nikdo neví, jak nastartovat růst, ale pocit, který tam světoví lídři generují, vyznívá jako dobrá nálada.

Ti lídři zastupují dvacet zemí, jež vykazují úhrnný produkt 44 bilionů dolarů, dvě třetiny produktu celé planety. A teď dávají najevo, že z nejhoršího jsme venku, že už jsme se odrazili ode dna. Je to pravda, nebo ne? Aktuální čísla napovídají, že ano. Americké indexy rostou – Dow Jones o 122, Nasdaq o 22 bodů. Stoupají i kurzy akcií – Bank of America o 10, Citigroup o 9, General Motors o 16 procent. Jistě, ta čísla nepotvrzují definitivní obrat, ale utvářejí atmosféru pro prodej dobré nálady.
 
Je vůbec dobrá nálada ekonomickou komoditou? Bezpochyby ano, vždyť právě dobrá či špatná očekávání hýbají s kurzy akcií i měn. Můžeme se přít, zda bylo dříve vejce nebo slepice, zda dobrá čísla generují dobrou náladu, či dobrá nálada generuje dobrá čísla. Jisté však je, že světoví lídři tu roli hrají. V Londýně neplatí, že více hlav, více rozumu, ale platí tam, že více hlav, více odhodlání.
 
S krizí samotný summit nepohne. Schválené regulace, tvrdý postup proti daňovým rájům, nalití stamiliard dolarů do Mezinárodního měnového fondu – to vše je jen příprava na budoucí válku. Přehnaný důraz na regulaci může být i kontraproduktivní. Pokud se nyní vše svede na její špatné fungování, jsou vyviněni vlastně všichni. Kdo a co konkrétně špatně učinil, rozhodl? Inu nikdo, to ta špatná regulace. A zajistí snad sama regulace konjunkturu na věčné časy?
 
Německý ministr Steinbrück prohlásil, že hlavním cílem summitu je dozor nad finančními trhy. A první, na čem se lídři dohodli, je boj proti daňovým rájům. Ano, zpřísnit mantinely hry, o to usilují hlavně Německo a Francie. Ale o tom, zda v těchto mantinelech se budou lít peníze do stimulačních balíčků, budou rozhodovat vlády samy. Dobrá nálada v tomhle balení se dá prodat v Americe i v Evropě.
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky