6. dubna 2009 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej aut se po propadu opět zvedá

Březnové zlepšení prodejů je důsledkem masivních slev, kterými se prodejci snažili nastartovat upadající poptávku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Březnové zlepšení prodejů je důsledkem masivních slev, kterými se prodejci snažili nastartovat upadající poptávku. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Prodeje nových aut v Česku se začaly pomalu ale jistě zvedat. Zatímco v lednu se trh meziročně propadl o 12%, v březnu už byl prodej téměř o procento vyšší než loni. Celkově se v prvním čtvrtletí prodalo 31.075 vozů, což znamená pokles o 5,9 procenta. V posledních týdnech ale prodejci registrují výrazný růst poptávky, spojený s množstvím slev i možností odpisu DPH.

Aktuální čísla prodejnosti dnes oznámil Svaz dovozců automobilů.

Dosavadní pokles ve všech kategoriích podle tajemníka Svazu dovozců aut Pavla Tunkla způsobila především nižší poptávka firemních zákazníků, kteří čekali na možnost odpočtu DPH u osobních aut, která je účinná od 1. dubna.

Březnové zlepšení prodejů je důsledkem masivních slev, kterými se prodejci snažili nastartovat upadající poptávku. Podle Tunkla jsou ceny nyní historicky nízké.

Čekání na duben
Firmy se na nákupech osobních aut podílely 28 procenty, v březnu pak jen zhruba pětinou. V loňském prvním čtvrtletí to bylo 42 procent. Podíl prodávaných osobních vozů s benzinovým motorem meziročně stoupl o čtyři procentní body na 75 procent.

Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka by letošní prodej osobních a lehkých užitkových aut mohl skončit na úrovni loňského roku. "Situace by se letos měla zavedením odpočtu DPH pro osobní vozy narovnat. Část poptávky po lehkých užitkových vozech se přesune zpět do kategorie osobních aut," uvedl.

Vede Škoda, Ford a Renault
Nejprodávanějším osobním vozem byla Škoda s prodejem 8512 aut, následuje Ford s odbytem 2953 vozů a Renault, který prodal 2093 aut. Škoda vede i mezi lehkými užitkovými vozy s 2043 prodanými auty. Druhý skončil Volkswagen s prodejem 1294 vozů a třetí Ford s 796 auty.

Škoda Auto zaznamenala v kategorii osobních aut pokles o 19 procent a mezi lehkými užitkovými vozy o 46 procent. Podíl mladoboleslavské automobilky na trhu osobních aut klesl o čtyři procentní body na 27 procent.

Dovoz ojetých osobních vozů meziročně klesl o 45 procent na 29.716 aut. Pokles způsobilo především zavedení poplatku za první registraci starších aut, která neplní ekologické normy, ale i masivní slevy prodejců nových vozů.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?