7. listopadu 2009 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej aut v Číně stoupl o 80 procent

Automobilka v provincii Anhui v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka v provincii Anhui v Číně | foto: Reuters

PEKING Prodej automobilů v Číně se v říjnu meziročně zvýšil o 79,6 procenta na 923.154 vozů. Informovala o tom dnes státní zpravodajská agentura Nová Čína. Dodala však, že v meziměsíčním srovnání prodej klesl o 8,1 procenta.

Čína nicméně v prodeji opět předstihla Spojené státy, kde se minulý měsíc prodalo zhruba 838.000 vozů.

Poptávka po autech v Číně byla loni zasažena hospodářskou a finanční krizí, letos však za pomoci vládních opatření prudce oživila. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy. Automobilový průmysl je jedním z pilířů třetí největší ekonomiky světa.

Přední světové automobilky se nyní snaží expanzí v Číně kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích. Roční výroba automobilů v Číně letos poprvé v historii překročila deset milionů vozů. Letošní desetimiliontý vůz sjel již minulý měsíc z montážní linky státní automobilky First Automobile Works (FAW). Desetimilionovou hranici by měl letos v Číně poprvé překonat rovněž prodej aut.

ČTK